English French German Russian Ukrainian
Create joint social project
Projects catalog - 2015

Міждержавний центр із захисту дітей у мережі Інтернет

Організатор:
Одеська національна академія зв'язку ім. О.С. Попова
Номінація:
Навчання, виховання, освіта та розвиток дітей та молоді

Соціальний запит

Відповідно до рішення Всесвітньої конференції з розвитку електрозв'язку Міжнародний союз електрозв'язку (МСЕ) створив на базі Одеської національной академії зв'язку ім. О.С. Попова (Україна) Міждержавний центр із захисту дітей в мережі Інтернет. Діяльність центру базується на низці "ноу-хау" реалізованих академією протягом 2008-2012 років. Центр працює за фінансової підтримки МСЕ та низки партнерів в Україні.


Цілі і завдання

1.Інформування про проблеми та консультування з питань захисту дітей в мережі Інтернет (співпраця з INHOPE та іншими організаціями з метою підвищення оперативності реагування на скарги про протиправний контент; проведення регіональних форумів і навчальних семінарів з питань захисту дітей в мережі Інтернет тощо);

2.Оцінка підготовленості вчителів та батьків (розробка та підтримка навчального дистанційного курсу безпечного користування ресурсами мережі Інтернет для країн СНД; організація процесу тестування дітей, батьків, вчителів, представників правоохоронних органів, мережевих адміністраторів тощо; видача сертифікатів, які можуть бути враховані керівниками підприємств (директорами шкіл, ректорами ВНЗ тощо) при працевлаштуванні вчителя, мережевого адміністратора тощо, а також батьками при прийнятті рішень про режим доступу дитини до мережі Інтернет);

3.Актуалізація і розповсюдження списків блокування доступу до нецільових ресурсів мережі Інтернет, а також списків рекомендованих ресурсів;

4.Підтримка бази даних про доступні технічні рішення обмеження доступу до нецільових ресурсів та надання рекомендацій про застосування того чи іншого рішення для кожного конкретного випадку;

5.Надання прямої технічної допомоги з організації системи обмеження доступу до нецільових ресурсів підприємствам і організаціям регіону СНД.


Заходи по реалізації

1. Розробка навчального дистанційного курсу з безпечного користування ресурсами мережі Інтернет (з проведенням тестування учнів, батьків та вчителів).

2. Створення автоматизованих систем розповсюдження характерних для конкретних країн "чорних" та "білих" списків (на базі експертного оцінювання та категорізації ресурсів)

3. Створення єдиної бази даних із інформацією про існуючі технічні рішення та системи вибору оптимальної (для організації, школи або домівки) системи фільтрації контенту


Результати та перспективи

На базі центру створена та функціонує Система обмеження доступу до нецільових ресурсів мережі Інтернет (далі – Система). Основними перевагами цієї системи є легкість масштабування, надійна та адаптивна фільтрація негативного контенту, суттєве зменшення загального мережного навантаження (зменшення вартості експлуатації каналів доступу до мережі Інтернет), пристосованість до появи нових нецільових ресурсів. В основу системи покладено принцип встановлення в кожному навчальному закладі (школі, ВНЗ тощо) власної системи фільтрації контенту (СФК), яка залежно від вимог та характеристик закладу може мати один чи більше засобів фільтрації (proxy-сервер, DNS-сервер, міжмережний екран тощо) у своєму складі.

Користувачі комп’ютерної мережі навчального закладу одержують доступ до мережі Інтернет виключно через СФК (безпосередній доступ до мережі повністю заблоковано на маршрутизаторі). При кожній спробі одержання доступу до того чи іншого ресурсу СФК перевіряє чи не внесено його в перелік нецільових. У разі, якщо такий ресурс розміщено в базі заборонених – доступ до нього блокується, а користувачу видається на екран відповідне повідомлення з подальшим перенаправленням користувача до каталогу корисних ресурсів мережі Інтернет.

Оновлення бази даних нецільових ресурсів здійснюється в автоматизованому режимі за рахунок централізованої обробки службових журналів, які надходять від всіх серверів, що підключено до системи. На базі єдиного інформаційного центру групою експертів здійснюється щоденний аналіз найбільш відвідуваних ресурсів із подальшим доповненням бази даних та її розсиланням по всіх встановлених СФК. Інсталяція, налаштування та супроводження системи здійснюється силами фахівців та студентів ОНАЗ ім. О.С. Попова.

Вартість реалізації такої системи в межах одного закладу залежить від конкретної ситуації (наявність або відсутність виділеної апаратної платформи для реалізації СФК, наявність або відсутність технічного персоналу тощо). Однак, за умов використання в цьому рішенні виключно безкоштовного програмного забезпечення, вартість запровадження системи обмеження доступу до нецільових ресурсів мережі Інтернет залежить лише від вартості апаратних платформ.

До системи підключено та успішно працює близько 130 організацій, серед яких більш ніж 100 загальноосвітніх навчальних закладів підпорядкованих Міністерству освіти і науки України (за погодженням із відповідними регіональними управліннями) в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Черкаській, Чернігівській, а також у АР Крим, містах Київ та Севастополь.

В травні 2012 року проект «Building safer internet for educational institutions» в межах якого презентувалась концепція Системи обмеження доступу до нецільових ресурсів було визнано кращим проектом в категорії «C5. Building confidence and security in the use of ICTs» на конкурсі, що було організовано в рамках Форуму Всесвітньої зустрічі на вищому рівні з питань інформаційного суспільства 2012 року (Женева, 14-18 травня 2012 р.) та визнано Генеральним секретарем МСЕ одним з найбільших досягнень у встановленні з'єднань в світі.

Проекти, що реалізуються в межах центру до кінця 2017 року мають охопити більш ніж 1 млн. учнів, батьків, вчителів та студентів щонайменш в 12 країнах регіону.

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів3
Переглядів7638
Міждержавний центр із захисту дітей у мережі Інтернет Веб ресурс
Керівник проекту:
Каптур Вадим Анатолійович
Термін реалізації:
01.01.2012-31.12.2017
Цільова аудиторія:
діти, батьки, студенти, вчителі
Партнери:
Міжнародний союз електрозв'язку
Our partners