English French German Russian Ukrainian
Створити спільний соціальний проект
Каталог проектів - 2015

БараБука. Простір української дитячої книги

Організатор:
ГО "Фонд культури та інновацій "Футура"
Номінація:
Навчання, виховання, освіта та розвиток дітей та молоді


Передумови та соціальний запит:

Сьогодні важко знайти тих дорослих, які не клопочуться проблемою «діти читають мало». Та й книжка досить погано конкурує з ґаджетами, а нечисленна інформація про цікаві дитячі видання здебільшого проходить повз свого адресата. А якщо інформація й з’являлася для широких кіл, то неповна й часто поверхова.
Було і є кілька профільних ресурсів, присвячених читанню й книзі. Проте жоден із них досі не ставив собі на меті надавати підтримку власне УКРАЇНСЬКОМУ авторові та ілюстраторові дитячої книжки, формувати для широких кіл цікавість і пошану до продукту інтелектуальної діяльності своїх співвітчизників. Ці ресурси досі носили характер блогів, суб’єктивних поглядів та добірок, і не залучали до своєї діяльності експертів, які колегіально корегують напрямок діяльності ресурсу; не збирали довідкову інформацію про всі дотичні до книговидання для дітей ресурси, події та персоналії, фактично не вели діяльності за поза інтернетом. Саме тому назріла потреба створити простір, який би вирішував всі вищезазначені проблеми і заповнив лакуни, які роками створювались навколо української дитячої книги. Так з’явилась ідея створення першого універсального інформаційного ресурсу про українські видання для дітей та юнацтва, щоб разом із провідними фахівцями в галузях літературознавства, психології, педагогіки, з бібліотекарями, видавцями, письменниками, художниками, науковцями, батьками й дітьми долучитись до повернення суспільства лицем до КНИГИ,а дитини – до чудового інструменту саморозвитку.

Цілі і завдання:

Оновною ідеєю БараБуки було і є повернути до кола діяльності сучасної дитини якісне читання як пізнавальний, розвиваючий, освітній, розумно розважальний процес і, звичайно, як спосіб спілкування і зближення дорослих та дітей у родині.

Ми займаємося промоцією цієї корисності серед батьків та дітей, а також доносимо до всіх небайдужих – вчителів, бібліотекарів, дослідників тощо – інформацію про вихід нових сучасних вітчизняних книжок для дітей та підлітків.

Ділимося порадами дітознавців щодо заохочення дітей до читання.
Цілі та завдання були поставлені наступні:

  • заповнювати інформаційну лакуну в сфері української літератури для дітей та юнацтва;
  • систематизувати й об’єднати її розрізнені фахові й аматорські ланки;
  • розвинути й оприлюднити узагальнену картину функціонування галузі;
  • звернути увагу громадськості на наявні педагогічні, психологічні та видавничі проблеми галузі (зокрема: проблеми дитячого читання, мотивація читання малюками паперових книг, естетична та морально-виховна якість видань для дітей та юнацтва);
  • сформувати суспільні вимоги до неї;
  • долучитися до громадських рухів за усвідомлення дорослими потреби дитячого читання;
  • представляти здобутки галузі світовій спільноті, сформувати шляхи комунікації між українськими й зарубіжними видавцями й авторами;
  • об’єднати галузеве співтовариство, а також «центри», що продукують інформацію (Київ, Львів, обласні центри) та «периферію» – містечка й села, куди цільова інформація не потрапляє;
  • налагодити зв’язки між мережевим тематичним ресурсом та традиційними ЗМІ, а також – комунікацію між читачами, авторами, видавцями, критиками.

Заходи (дії) по реалізації:

Дослідження, розробка, створення та запуск порталу БараБука, що за своєю структурою і можливостями дозволяє проводити постійну роботу з висвітлення різноманітних питань української дитячої літератури, а також належним чином висвітлювати ці здобутки.

Створення експертної ради з фахівців, які колегіально корегують напрямок діяльності ресурсу. На даний момент до експертної ради входять провідні науковці, журналісти, літературознавці, письменники: Людмила Грицик, доктор філології, професор, завідувач кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології Київського національного університету імені Т. Шевченка; Емілія Огар, професор кафедри видавничої справи та редагування Української академії друкарства; Сергій Іванюк, головний редактор журналу «Однокласник», письменник, журналіст, критик і перекладач, викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія»; Наталя Марченко, книгознавець, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ; Сергій Руденко, телеведучий, книгознавець, головний редактор книжкового сайту «Буквоїд»; Уляна Баран, доцент кафедри іноземних мов Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва в Україні; Тетяна Качак, доцент кафедри філології та методики початкової освіти Прикарпатського національного університету; Олег Дегтяренко, голова Фонду культури та інновацій «Футура», засновник компанії «Електронні архіви України»; Оксен Лісовий, директор Національного центру «Мала академія наук України»; Дмитро Стус, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка; Марія Семенченко, журналіст, книгознавець.

Моніторинг та дослідження всіх дотичних до книговидання для дітей ресурсів, подій та персоналій, та укладення довідників, які надають вичерпну інформацію про галузевий простір і є відкритими для загального користування на порталі.
Проведення аналізу та різноманітних фахових досліджень української дитячої літератури, відслідковування тенденцій як української, так і закордонної дитячої літератури для подання на сайті експертних та своєчасних досліджень, доступних широкому загалу.
Інформування ЗМІ про всі аспекти української дитячої літератури: надання інформації про авторів, книжки, дослідження у цій сфері, події та тренди.

Результати:

БараБука визнана експертом у сучасній українській дитячій книзі завдяки компетентному контенту і є майданчиком об’єднання книжкових ініціатив (онлайн), аналогів якому в Україні немає. Водночас БараБука об’єднала дружнє товариство фахівців-книгознавців та книголюбів (офлайн), що підсилює Чин проекту.

За рік ми:
Розповіли про понад три сотні книжок, класифікувавши їх для зручності відповідно до вікових категорій маленьких та юних читачів;

Розмірковували про читання, виховання й виростання в кількох десятках інтерв’ю з письменниками, видавцями, художниками, педагогами, бібліотекарями, священиками й просто мудрими читачами;
Не оминули увагою жодну важливу книжкову подію країни;

Наповнили свій довідник сотнями довідок про всіх учасників літературного процесу – від письменників, видавництв, бібліотек – до конкурсів, ґрантів та офіційних установ;

Організували понад три десятки унікальних книгоподій, літературних змагань та зустрічей письменників із дітьми різного віку на літературних і родинних фестивалях та ярмарках, а також узяли участь у низці доброчинних акцій.

Наприкінці 2014-го й у 2015 році БараБука долучилась до виховання і натхнення майбутніх письменників в рамках літературних шкіл (на даний момент - дві дитячі й одна підліткова).
Здобули понад 20 000 читачів контенту й понад 3 000 шанувальників у Fb; щодня зо тисячу сторінок порталу читає від 700 до 1 500 книголюбів. Наші офлайн заходи з промоції читання й української книжки дуже люблять діти й цінують батьки.

Перспективи:

Сьогодні БараБука – основне джерело інформації про сучасні українські видання для дітей, і є унікальним проектом в Україні. Тож перспективи проекту виходять з його цілей і завдань:
Ми плануємо розширювати географію виходів із віртуального світу в реальний, на даному етапі роблячи більш сміливі кроки до об’єднання спільноти навколо дитячої книги також поза «книжковими столицями» України.

Заплановане створення англомовної версії порталу, щоб мати змогу розказувати про українську книжку світові.

У планах на підставі експертних досліджень та рекомендацій налагодження більш тісного діалогу та спільні консультування міністерств освіти і культури щодо інтеграції сучасної української дитячої літератури до шкільної програми.

Створення фахового дослідницького центру, що буде постійно тримаючи руку на пульсі, робити актуальні дослідження і зрізи тенденцій в українській дитячій літературі, а також досліджувати вподобання, рівень знань і зацікавленості дітей у літературі.
Продовження і розвиток ініціативи «Родинний клуб БараБука», що має на меті заохотити родини до подальшого знайомства з українською книжкою.
Налагодження більш тісних контактів зі ЗМІ для можливості своєчасного надання корисної фахової інформації про українську дитячу літературу.

Інформація про команду:

Тетяна Щербаченко, провідний скеровувач Простору (співзасновниця та головний редактор)

Ольга Купріян, провідник Простору линв та міток (редактор)
Анастасія Музиченко, провідник зустрічей у Просторі ( івент-менеджер)

Ольга Белей, провідник зв’язків (pr-менеджер)

Посилання, за якими можна завантажити лого, фото, відео, презентації, інші додаткові матеріали:

Facebook: https://www.facebook.com/barabooka

https://uk.wikipedia.org/wiki/BaraBooka

http://vk.com/album143484869_202885319

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів581
Переглядів9115
БараБука. Простір української дитячої книги Веб ресурс
Керівник проекту:
Щербаченко Тетяна Василівна
Термін реалізації:
З 04.2014 по сьогодні
Цільова аудиторія:
Діти і батьки, фахова спільнота науковців, педагоги, бібліотекарі
Партнери:
Фонд культури та інновацій «Футура» ,Національний музей Тараса Шевченка, Національний центр «Мала академія наук УКраїни».
Партнери