English French German Russian Ukrainian
Створити спільний соціальний проект
Каталог проектів - 2015

Методичний реабілітаційний центр ІСПП НАПН України

Організатор:
Інститут соціальної та політичної психології НАПН України
Номінація:
Здоров'я та благополуччя

Соціальний запит
Центр було створено у відповідь на бурхливе зростання попиту суспільства на психологічні знання і фахову допомогу в період гострої суспільно-політичної кризи. Основні виклики, з якими працює Центр, зумовлено необхідністю ефективної роботи з психотравматизацією в контексті військових дій в зоні АТО (поранені, сім’ї загиблих, медіатравми) та проблемами вимушених переселенців із окупованих територій.


Цілі і завдвння
Організації навчання і підготовки кваліфікованих кадрів для соціально-психологічної посттравматичної адаптації дітей біженців та роботи з військовими, що повернулися із зони АТО та їх сім’ями.


Заходи по реалізації
Центр функціонує за трьома напрямками роботи:
основний – навчально-методичний, у межах якого створювалися на волонтерських засадах науково-методичні ресурси для широкої мережі волонтерів та спеціалістів різних служб, які безпосередньо допомагають постраждалим (тренінги, семінари, супервізійні та інтервізійні групи, навчальні проекти підвищення фахової кваліфікації тощо);

другий напрям – консультаційно-терапевтичний, спрямований на надання безпосередньої допомоги постраждалим на місцях (у госпіталях, в зоні АТО, на звільнених територіях), а також у формі чергування спеціалістів з надання психотерапевтичної допомоги в Інституті та телефонного консультування;

третій напрям – інформаційно-просвітницький, у межах якого систематизується інформація про можливості надання допомоги постраждалим, організації їх життя і дозвілля, висвітлення роботи центру в соціальних медіа.


Результати та перспективи
Розроблено:
2 навчальні програми спецкурсів для інтенсивного підвищення кваліфікації для шкільних психологів:
• Інтенсивна робота з травмою: програма триденного тренінгу (Чаплинська Ю.С., Плетка О.Т.)
• Арт-терапія в роботі з травмою: програма тижневого тренінгу (Вознесенська О.Л., Сидоркіна М.С.), підготовлено посібник «Арт-терапія в роботі з травмою»
• типову програму одноденної регіональної (обласної, районної) науково-практичної конференції «Психологічна підтримка функціонування системи освіти в надзвичайних ситуаціях» з мікро-тренінгами для освітян:
Шкільна програма подолання цькування, спровокованого суспільними протистояннями (Найдьонова Л.А.);
Подолання соціальних конфліктів між великими групами людей (Горностай П.П.);
Опанування невизначеності для розвитку системи освіти в умовах великої біди (Найдьонов М.І.);
Психологічна допомога особистості в ситуаціях соціальної дезінтеграції (Осадько О.Ю.);
Перша психологічна допомога переживцям (Циганенко Г.В.).

5 навчальних програм за актуальним запитом

• Психологічна підтримка постраждалих від воєнних дій на сході України (Осадько О.Ю.)
•Соціально-психологічний тренінг фасилітаційного спілкування: підготовки волонтерів для допомоги вимушеним переселенцям (Осадько О.Ю.)
• Оцінка адаптованості дітей вимушених переселенців до складних життєвих змін: використання колірного тесту (Осадько О.Ю.)
• Відновлення психологічного ресурсу для волонтерів: методика організації груп самодопомоги (Лазоренко Б.П.)
• Психологічна підтримка осіб, що постраждали внаслідок бойових дій (для психологів, що працюють з бійцями та їхніми сім’ями) (Горбунова В.В.)
У межах навчально-методичної роботи загалом на базі Інституту соціальної та політичної психології НАПН України проведено близько 90 заходів (у тому числі 15 багатоденних), загальною тривалістю біля 450 фізичних годин. Цими тренінговими і навчально-практичними проектами охоплено понад 530 осіб (з урахуванням повторних звернень). У цих волонтерських проектах працювало щомісячно по 6-8 тренерів з числа співробітників Інституту та 2-3 тренери з партнерських організацій.
В рамках центру у листопаді–грудні відбувалися виїзні науково-практичні реабілітаційні семінари на базі кількох шкіл звільнених територій (міста Лисичанська Луганської області): «Інтенсивна робота з травмою» та «Арт-терапія в роботі із дітьми та
підлітками, переселенцями та постраждалими у війскових конфліктах».
У консультаційно-терапевтичному напрямі (функціонує з червня 2014) працюють за графіком прийому громадян 12 тренерів, надаючи персональну допомогу 5 днів на тиждень з 11 до 18 години (запис за телефонними зверненнями громадян), біля
50 консультацій щомісячно. Телефонне консультування проводиться окремими співробітниками в нічний час доби у межах співпраці з волонтерською всеукраїнською службою телефону довіри. Співробітники Інституту виїздили в зону АТО в складі
спеціальних служб для консультування учасників бойових дій. Проводяться виїзні консультації для поранених із зони АТО, індивідуальна робота з дітьми-біженцями, семінари та консультації у школах, будинках дитячої творчості, виїзні навчально-
практичні семінари для волонтерів, соціальних працівників соціальних служб, виїзні виступи київського плейбек-театру для біженців.
Вся робота центру в поточному часі висвітлюється в соціальних мережах. Завдяки роботі інформаційно-просвітницького напряму Центр стає все більше відомим і затребуваним. Спеціальна група, створена в мережі Фейсбук для висвітлення і організації роботи центру, об’єднує сьогодні вже понад 615 активних учасників. І має на разі більше 200 опублікованих навчально-методичних матеріалів для роботи з різними видами травм.
На майбутнє: На даний момент часу оформилася гостра необхідність започаткування прикладної галузевої науково-дослідної роботи, спрямованої на узагальнення досвіду волонтерської роботи у гнучкому форматі розробки і впровадження психологічних знань, створення електронних методичних реабілітаційних ресурсів, забезпечення видання посібників та практичний матеріалів. Центр має запити щодо навчальних курсів з різних регіонів України і перспективи реалізації цих запитів за умови знаходження коштів на оплату відряджень спеціалістам і розмноження розроблених методичних матеріалів.

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів94
Переглядів6094
Методичний реабілітаційний центр ІСПП НАПН України Веб ресурс
Керівник проекту:
Найдьонова Любов Антонівна, заступник директора з наукової
Термін реалізації:
з лютого 2014 по теперішній час
Цільова аудиторія:
психологи, соціалі працівники, військові зі зони АТО та їх сім'ї, біженці
Партнери:
Печерська районна держадміністрація, Голосіївська РДА, Центр у справах сім'ї та жінок
Партнери