English French German Russian Ukrainian
Створити спільний соціальний проект
Каталог проектів - 2015

Збереження природи Диканщини

Організатор:
Регіональний ландшафтний парк «Диканський»
Номінація:
Охорона навколишнього середовища та сталий розвиток


Соціальний запит

Диканщина – це край з унікальними можливостями як для відпочинку і туризму, так і для розвитку науки. На території Диканського району знаходиться 268 історико-культурних та природоохоронних об’єктів. Але щоб скористатися цим потенціалом, необхідно передусім забезпечити належне збереження й утримання пам’яток природи, археології, історії та архітектури. Наплив туристів часто носить хаотичний характер, тому що дуже важко регламентувати відвідування об’єктів, до яких не приставлений охоронець, а знаходяться просто в лісі чи десь за населеним пунктом. Туристи хочуть взяти собі на згадку шматочок кори від Кочубеївських дубів, букет бузку із Бузкового гаю, оберемок пролісків із Парасоцького лісу, камінчик з пісковиків, залізти на Тріумфальну арку, щоб сфотографуватись.

Так, Кочубеївські дуби є дуже цінним природним об’єктом, їм уже до тисячі років і вони досить пошкоджені грибковими захворюваннями. Слід якомога швидше зупинити процес гниття дерев, запломбувати тріщини, дупла, виконати роботи по мульчуванню грунту навколо дерев, спорудити огорожу, встановити підпорки під аварійні скелетні гілки та встановити металеві зонти над дуплами. Бузковому гаю у 2020 році буде 200 років. Кущі бузку вже дуже старі і потребують омолоджуючої обрізки, а місцями корчування, а як результат – насадження нових.

Та, що говорити про туристів, як жителі району, які здавалося б зацікавлені у чистоті оточуючого середовища, красі навколишнього світу дозволяють собі викинути сміття де прийдеться та зрубати дерево, якщо треба. Отже, потрібний відкритий діалог між владою та громадою, що дозволить визначитися з рядом проблем та шляхом їх вирішення, сприяти виробленню активної життєвої позиції та небайдужого ставлення до проблем екології регіону.

Формування екологічної культури у населення, поглиблення знань про природу Диканського краю, активізація природоохоронної діяльності громадян, виховання екологічної свідомості у підростаючого покоління – ось в чому актуальність проекту. А збереження унікальних ландшафтів та історико-культурних пам’яток Диканського краю, дослідження нових природних об’єктів, яким в подальшому буде надано статусу заповідності, дасть можливість наступним поколінням мати свою історико-культурну спадщину.


Цілі і завдання

Метою проекту є формування в населення світогляду, основаного на уявленні про свою єдність із природою, на спрямованість культури і всієї практичної діяльності не на експлуатацію природи, а на її збереження і розвиток, здатний сприяти прогресу суспільства.

Завдання проекту:

- залучити до природоохоронної діяльності та співпраці громадян району, науковців, просвітян, працівників відповідних установ і організацій, представників засобів масової інформації та молодь;

- організувати заходи зі збереження унікальних ландшафтів та історико-культурних пам’яток Диканського району;

- провести дослідження біорізноманітності Диканського району;

- прокласти та облаштувати туристичні, еколого-пізнавальні та навчальні маршрути;

- формувати екологічну культуру та екологічну свідомість у громадян та підростаючого покоління шляхом організацій науково-практичних і природоохоронних заходів.


Заходи по реалізації

Проект реалізувався протягом 2012 – 2014 років за такими напрямками:

1. Вивчення громадської думки, потреб, претензій, інтересів, вимог населення Диканського району, що стосуються екологічної ситуації в районі та перспектив заповідання цінних природних об’єктів і розширення території регіонального ландшафтного парку «Диканський».

2. Проведення комплексних досліджень біорізноманітності Диканського району.

3. Один раз в рік проведення обласної науково-практичної конференції.

4. Видавництво екологічного календаря, інформаційних листівок на природоохоронну тему, буклетів.

5. Покращення екологічного та санітарного стану природного об’єкту «Кочубеївських дубів» (пам’ятки природи вікових дерев) та облаштування прилеглої території.

6. Відновлення Бузкового гаю (ботанічна пам’ятка природи).

7. Прокладання, облаштування та благоустрій туристичних, еколого-пізнавальних та навчальних маршрутів.

8. Створення відеосюжетів для обласного телебачення про Диканський край.


Результати та перспективи

Посередництвом Диканської районної екологічної дитячої громадської організації «Зелене серце» проведено анкетування серед населення Диканського району щодо екологічної ситуації в районі та шляхів вирішення екологічних проблем. На думку громадян екологічна ситуація краю бажає бути кращою, адже з′являються все нові і нові сміттєзвалища в лісосмугах, балках та лісах. Все частіше фіксуються самовільні вирубки дерев та випалювання схилів балок.

Покращення рекреаційної привабливості та створення позитивного іміджу Диканьки за рахунок відремонтованих та відновлених пам’яток природи Кочубеївських дубів (пломбування дупел, мульчування грунту, спорудження огорожі, встановлення підпорок під аварійні скелетні гілки, встановлення металевих зонтів над дуплами) та Бузкового гаю (омолоджуюча обрізка, корчування старих кущів бузку та насадження нових).

З допомогою науковців Полтавської обласної організації Українського товариства охорони природи проведено комплексні моніторингові дослідження екосистем Диканського району та інвентаризацію біорізноманітності добре збережених природних комплексів суміжних з РЛП «Диканський», підготовлено наукові характеристики на них із метою заповідання (Дикансько-Ландарівська балка, Федорівська балка (Андріївська с/р)) і включення у межі парку (балка «Пустовітка» (Балясненська с/р), урочище «Яворівщина» (Чапаївська с/р)).

Використовуючи історичний та природний потенціал району та нові дослідження прокладено еколого-пізнавальні маршрути («Гоголівська Диканька запрошує», «Старовинними козацькими шляхами», «Дорогами ченців», «В край, де ховається тиша», «Слідами боїв Вітчизняної війни», «Один день з тихоплинною Ворсклою», «Подорож у літо», «Марія Башкирцева і Диканька»).

Видано інформаційні листівки із серії «Знай і охороняй свій рідний край» на тему: «Первоцвіти Диканщини», «Гриби Диканщини», «Парасоцький ліс – заповідний об′єкт Диканщини», «Рослини Диканщини у Червоній книзі України», «Наземні хребетні, що охороняються на території Диканського району», буклет «Регіональний ландшафтний парк «Диканський» – 20 років» та календар екологічних дат. Вся ця друкована продукція надається безкоштовно школам Диканського району та туристам Диканщини.

Науково-практичні конференції «Розбудова локальної екомережі Диканщини: сучасний стан та перспективи» (2012р), «Питання забезпечення рекреаційної та еколого-просвітницької діяльності в РЛП «Диканський» (2013р), «Регіональний ландшафтний парк «Диканський» – центр збереження біорізноманіття та екологічного просвітництва: до 20-річчя Парку» (2014р) стали прикладом взаємодії різних ланок суспільства в питаннях збереження довкілля.

Демонстрація відеосюжетів про Диканський край в рамках щотижневої програми «До чистих джерел» Полтавським обласним телебаченням «Лтава», дає можливість, перш за все, членам територіальної громади поглянути на свій край з іншої сторони, поселити відчуття того, що природний потенціал Диканщини треба захищати від споживчого ставлення співгромадян та відвідувачів.

На Перспективу:

Поліпшення екологічного стану навколишнього середовища Диканського району внаслідок збереження існуючих пам’яток природи та виявлення нових, науково цінних, добре збережених природних комплексів. Плануються комплексні дослідження таких ділянок: урочищ «Лапівщина» (Великобудищанська с/р), Зозулина Балка (Диканська, Великорудківська с/р), Богова гора (Великорудківська с/р), Жукова Балка, Балагутина Балка, Киктьова Балка (Диканська с/р), Татарського болота (Андріївська с/р), урочища Харпаки, Звягольського та Андренківського лісів (Водянобалківська с/р), Глинища, Глибокої долини, Дмитрівського урочища (Нелюбівська с/р), Попівського урочища (Орданівська с/р).

Буде знято напругу, яка існує внаслідок нерегламентованої туристичної діяльності, шляхом вдосконалення туристичних маршрутів. В подальшому планується маркування маршрутів, благоустрій окремих ділянок та пристосування їх для відпочинку, що дасть можливість зменшити вплив неорганізованого туризму на природні екосистеми, адже в спеціально створених зонах відпочинку довкіллю завдається меншої шкоди порівняно із перебуванням туристів та рекреантів у необлаштованих природних зонах.

Співпраця влади, науковців та громади у вирішенні питань екології та охорони природи сприятиме формуванню екологічної свідомості і культури у населення, а особливо – молоді. Та головне (ми дуже на це надіємось) ми подолаємо бар′єр нерозуміння та знайдемо взаєморозуміння з громадою у питаннях вирішення проблем екології та збереження цінних природних комплексів.




ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів74
Переглядів8032
Збереження природи Диканщини Веб ресурс
Керівник проекту:
Черкаська Ірина Сергіївна
Термін реалізації:
2012-2014 роки
Цільова аудиторія:
Цільовими групами проекту, перш за все, є члени територіальної громади, які особисто зацікавлені в збереженні природи Диканського краю, туристи та екскурсанти, які відвідають Диканський район
Партнери:
Полтавська обласна організація Українського товариства охорони природи Диканська районна екологічна дитяча громадська організація «Зелене серце»
Партнери