English French German Russian Ukrainian

Ресурсний інформаційно-освітній центр «Поглянь у майбутнє»

Організатор:
Тернопільська обласна бібліотека для дітей
Номінація:
Навчання, виховання, освіта та розвиток дітей та молоді


Соціальний запит

Сьогодні в українському суспільстві є очевидним явище біологічного та соціального сирітства. Інтернатна система освіти в Україні, хоча й забезпечує вирішення найважливішої проблеми фізичного виховання дітей-сиріт, проте не є оптимальною для ефективного здійснення процесу їхньої соціалізації та конкурентної спроможності у самостійному житті під час та після закінчення навчання.
Статистика свідчить, що на Тернопіллі проживає понад тисяча дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 28 тисяч дітей виховуються у багатодітних сім’ях, 11 тисяч дітей зростають у неповних родинах. Зокрема, на профілактичному обліку служб у справах дітей Тернопільської області перебувають 687 дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах. Із них 630 дітей проживають у 245 сім’ях, в яких батьки або особи, які їх заміняють, ухиляються від виконання батьківських обов'язків, 4 дітей самовільно залишають постійне місце проживання і 52 дітей, які зазнали насильства.
Співпраця обласної бібліотеки для дітей з освітніми закладами міста, у яких виховуються діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, (Обласний комунальний будинок для дітей шкільного віку (проспект С. Бандери, 81), Обласний притулок для дітей (вулиця Стрімка, 7) тощо, показала, що діти, які перебувають в даних закладах гостро відчувають брак спілкування, моральної та матеріальної підтримки, потребують соціально-психологічної реабілітації та адаптації, мають обмежений доступ до інформаційних джерел, зокрема книги та її бібліотерапевтичних можливостей.
Відсутність доступу до сучасних електронних технологій не дозволяє їм без сторонньої допомоги реалізувати себе в сучасному світі. Виходячи з цього надзвичайно великого значення набуває інформаційна освіта, виховання та розвиток для особливо незахищеної категорії дітей.


Цілі і завдання

Робота ресурсного інформаційно-освітнього центру «Поглянь у майбутнє» спрямована на:
- подолання соціальної і культурної ізоляції дітей та підлітків, що знаходяться в невигідному соціально-економічному становищі;
- соціально-трудову адаптацію дітей до подальшого самостійного життя;
- об’єднання зусиль місцевої громади для надання додаткової соціокультурної допомоги;
- отримання знань та навичок з користування ПК та ресурсами інтернету;
- консультування неповнолітніх та батьків, опікунів, вихователів дитячих будинків;
- інформаційну допомогу неповнолітнім з питань обрання, здобуття професій та подальшого працевлаштування;
- реалізацію культурних і дозвіллєвих потреб дітей і підлітків.

Завдання:

  1. Організація діяльності напрямків Центру: «Приймальні з прав дитини», «Бібліотечної соціально-психологічної служби», «Батьківської академії», клубу «Бібліо.inter.net.».
  2. Залучення фахівців (психологів, юристів, лікарів) для надання кваліфікованих консультацій з метою профілактики та вирішення проблем дітей, які опинилися у важкій життєвій ситуації і в даний момент навчаються і проживають в дитячих державних освітніх закладах м. Тернополя.
  3. Визначення психологічних особливостей та інтелектуального розвитку дітей шляхом опитування, анкетування, тестування тощо.
  4. Надання юридичної та психологічної підтримки з попередження та профілактики правопорушень, девіантної та деліквентної поведінки дітей і підлітків, вирішення правових питань, міжособистісних конфліктів, зняття депресивного стану шляхом індивідуального консультування, проведення рольових та ситуативних ігор, тренінгів, арт-терапії, діалогів та бесід, перегляду відеороликів, презентацій.
  5. Проведення анонімного консультування за допомогою Телефону гарячої лінії, «Скриньки запитань» та онлайн-консультування на блозі «Поглянь у майбутнє».
  6. Виготовлення друкованої продукції (буклети, закладки, візитівки) з метою інформування громади про діяльність проекту та популяризації бібліотечних послуг.
  7. Пошук та залучення благодійників до адресної допомоги потребуючим дітям.
  8. Придбання необхідного технічного обладнання, канцелярських товарів (для проведення тренінгів, психологічних тестувань, друкування рекламної продукції з метою популяризації діяльності проекту тощо.)


Заходи по реалізації

З метою соціально-правового захисту дітей, профілактики злочинності, попередження насильства в сім’ї, захисту дітей від жорстокого поводження, сприяння соціально-трудовій адаптації у подальшому житті спільно з партнерами та волонтерами проекту протягом 2014 року в рамках роботи Центру було проведено ряд навчальних та пізнавальних інтерактивних заходів.
В рамках діяльності «Примальні з прав дитини» створено інформаційну базу даних з питань правознавства, надавались консультації кваліфікованими фахівцями. Зокрема, правові консультації: «Як держава піклується і матеріально забезпечує соціально-незахищених громадян України», «Що є власністю неповнолітніх та у яких випадках підліток може розпоряджатися цінним майном?», «Куди звернутись з питань захисту своїх прав», «Діти та їх права», «Як карається законом хуліганством», «Право на працю неповнолітніх», «Законодавчі документи», «Час перебування неповнолітніх на вулиці влітку», «В яку службу можна звернутися з питань насильства в сімї», «Що таке злочин», «Як поводитись, коли вас затримує міліція». Крім того, відбулась година спілкування «Вчинок і відповідальність» та година права «Немає прав без обов’язків».
Робота «Бібліотечної соціально-психологічної служби» спрямована на розкриття внутрішнього світу дитини, надання оперативної, кваліфікованої психологічної допомоги дітям і підліткам, що опинилися у важкій життєвій ситуації.», шляхом проведення таких заходів:
Психологічне тестування «Методика малювання сім’ї», арт-терапія «Психологія кольору», година здоров’я «Щасливе дитинство без туберкульозу», тренінг «У пошуках власного Я», акція «Кинь цигарку – з’їж цукерку», малюнкові тести «Кінетичний малюнок друзів», казкотерапія «Чарівна країна всередині нас», експрес-гра «Пізнай себе і ти пізнаєш світ прекрасний», казкотерапевтичні роздуми «Казкові фантазії дитини», круглий стіл «Твоя життєва позиція» (Презентація книги І Белей «Ім’я дитини українській родині»).
Крім того, постійно діє телефон гарячої лінії та онлайн консультування «Запитай у психолога» на блозі проекту «Поглянь у майбутнє».
Участь у «Батьківській академії» допомагає батькам у побудові власних відносин з дітьми, формуванню відповідальності у дітей, вирішенню конфліктних ситуацій у взаєминах «батьки-діти», а також підтримує батьків з обмеженими можливостями розвитку.
Протягом 2014 року в рамках «Батьківської академії» було проведено такі заходи: години-дискусії «Батьки та діти. Стосунки та проблеми», «Посієш звичку – пожнеш характер», тренінги «Дітей виховують батьки, а батьків?» «Як виправити небажані риси характеру дітей», години спілкування «Почуйте голос вашої дитини» «Турбота про дітей – обов’язок їх батьків», групова бесіда «Життя без шкідливих звичок». година дозвілля «Як ми відпочиваємо», відеосалон (сімейний перегляд фільму з обговоренням) «Поговоримо про сім’ю», форум батьків «Коло думок».
Діяльність Клубу «Бібліо.inter.net» сприяла вивченню основ комп’ютерної та інтернет-грамотності, створенню власних інтернет-ресурсів, організації дозвілля дітей, спілкуванню в соціальних мережах.

В рамках клубу «Бібліо.inter.net» протягом 2014 року було проведено наступні заходи: тренінгові заняття: «Будова комп’ютера», «Редагування фотографій за допомогою он-лайн сервісу PicMonkey», «Створення поштової скриньки за допомогою сервісу Gmail», «Соціальні мережі, як засіб віртуального спілкування та знайомств», «Ознайомлення з програмою Adobe Photoshop», «Текстовий редактор MS WORD», віртуальна мандрівка «Подорож до країни Інтерляндії», інтерактивна година «Безпека в інтернеті», інформаційні години «Особливості спілкування в чаті» та «Ознайомлення з графічним редактором CorelDraw».


Результати та перспективи:

За рік реалізації проекту залучено понад 500 осіб.
Створено інформаційне середовище за темою проекту і надано бібліотечні, інформаційні та електронні послуги дітям і підліткам. Також, відвідувачі отримували психологічну підтримку, допомогу в інтелектуальному розвитку, правові знання, а також, навички адаптації в сучасному світі.
Вся інформація про проведену масову роботу викладена на сторінках сайту ОБД та блозі «Поглянь у майбутнє».

Сподіваємось, що відвідуючи заходи в рамках проекту «Поглянь у майбутнє», діти соціально-незахищених категорій отримають знання з основ правознавства, психології, навчаться самостійно знаходити вихід із важких життєвих ситуацій. Також, вони завжди будуть знати куди їм звернутися у разі виникнення непередбачуваних проблем.
Перспективи батьків - підвищення батьківської компетентності, поліпшення дитячо-батьківських відносин у сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах.



ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів42
Переглядів7382
Ресурсний інформаційно-освітній центр «Поглянь у майбутнє» Веб ресурс
Керівник проекту:
Чайківська Надія Андріївна, заступник директора з наукової роботи
Термін реалізації:
протягом 2014 року
Цільова аудиторія:
Соціально незахищені категорії дітей і підлітків, їхні батьки та опікуни, вихователі дитячих будинків
Партнери:
Організації різних форм власності