Енергоефективне село
Соціальний запит
Збільшення вартості енергоресурсів призводить до погіршення соціально-економічного становища в країні. При постійному зростанні вартості енергетичних ресурсів, за умови відсутності додаткових надходжень до місцевих бюджетів та значної зношеності будівельних мереж, що призводить до енергетичних втрат, виникає явище, коли громада не може сплатити за спожиті об`єктами соціальної сфери енергоносії, що називають «енергетичною бідністю». Проект «Енергоефективне село» створено, щоб показати шлях до мінімізації витрат енергетичних ресурсів на прикладі високоефективних та дієвих моделей.
Цілі і завдання
Цілі Проекту полягають у формування платформи партнерських відносин між владою, бізнесом, наукою, що врешті-решт зводиться до вирішення потреб громадян, мінімізації витрат за енергоносії та сталому розвитку. «Енергоефективне село» – це довготривала програма, яка складається з ряду мікропроектів, що мають на меті продемонструвати різні енергоефективні рішення шляхом наочності та доступності. Проект представляє собою демонстраційний майданчик у с. Веселе Харківського району, де зібрана максимальна кількість моделей з енергоефективних технологій і кожен бажаючий має можливість в будь-який час приїхати до с. Веселе та ознайомитися з функціональністю та принципом їх роботи в реальному часі, побачити та проаналізувати роботу обладнання – і це все одному місці. Такий майданчик працює ефективніше, ніж реклама. Також є наявна інформація щодо придбання.
Заходи по реалізації
1). Світлодіодне освітлення вулиць
Безсумнівними перевагами світлодіодного освітлення є надзвичайна економія енергії, тривалий термін служби (до 100 000 годин), відсутність ртутних парів, мале ультрафіолетове та інфрачервоне випромінювання, стійкість до вандалізму. На даному етапі реалізації проекту була проведена заміна старого зовнішнього освітлення та будівництво нового світлодіодного LED – освітлення, що дозволило зменшити витрати не тільки на оплату електроенергії, але й на поточне обслуговування. Наразі освітлення охоплює дві основні вулиці селища, а також території, прилеглі до школи, медичної установи, клубу та будівлі сільської ради. На сьогоднішній день зроблено наступне:
– встановлено 50 світлоточок вуличного освітлення;
– замінено електричні стовпи;
– забезпечено більше 200 жителів якісним освітленням;
– модернізовано застаріле обладнання;
– впроваджено енергозберігаючі технології;
– підвищено вуличну безпеку
Прогноз показує, що експлуатація світлодіодного освітлення окупиться за перші чотири роки, а зекономлені кошти можуть бути направлені на розгалуження мережі освітлення на інші соціальні об’єкти. У перспективі це стане запорукою енергетичної стабільності сільських громад та зменшення витрат місцевих бюджетів на енергетичні носії. В результаті впровадження комплексу ресурсозбереження світлодіодними світильниками витрати електроенергії зменшилися на 65-70%, а експлуатаційні – на 50%.
2). Заміна старих вікон школи на металопластикові.
Використання металопластикових вікон як енергозберігаючих технологій дозволить в першу чергу зменшити витрати на оплату енергоносіїв, а також створить комфортне температурне середовище для учнів, що безсумнівно вплине на учбовий процес та зменшення кількості захворювань. В школі замінено 45 вікон.
3). Датчики руху
Для економії електрики в коридорах школи установлені датчики руху. Таким чином, витрати на освітлення суттєво зменшено.
4). Біоенергетика
Для теплозабезпечення школи, дитячого садка та сільської ради була збудована блочна котельня, в якій установлено 2 твердопаливні котли, що працюють на паливних гранулах (пелетах). Сировиною для виробництва гранул можуть бути торф, деревні відходи: кора, тирса, тріска й інші відходи лісозаготівлі, а також відходи сільського господарства: відходи кукурудзи, солома, відходи круп'яного виробництва, лушпиння соняшника і тому подібне. Серед переваг такого опалення безперечна незалежність від централізованого джерела опалення, екологічна чистота та максимальна автоматизація. Пелетні котли мають високий ККД – 85-95%. Разом з достатньо низькою вартістю пелет, відсутністю витрат на обслуговуючий персонал - робить даний вид опалення максимально економічним.
Окремий пелетний котел було установлено в Будинку культури, разом з яким розташована бібліотека. Цей захід сприятиме розвитку дітей та молоді, заохоченню їх до культурного розвитку та корисному проведенню часу.
5). Вітроенергетика
За 11 км. від с. Веселе на щоглі базової станції мобільного зв’язку було встановлено вітровимірювальне обладнання, що дозволяло кожні 4 сек. отримувати оперативну інформацію щодо швидкості напряму вітру на висотах 85 м. На сьогоднішній день результати вимірювань цілком задовільні для проектування 1,0 Мвт вітрової турбіни.6). Заміна системи опалення, ремонт крівлі.
Під потреби котла, що працює на пелетному паливі в будинку культури та в школі встановлена нова система опалення, відремонтовано крівлю, що є запорукою енергозбереження.
7). Енергетичний паспорт села. Паспорт села включає аналіз динаміки населення с. Веселе, опис бюджетоутворюючого процесу, а також, основних статей витрат бюджетних коштів. Також, паспорт с. Веселе має характеристику основних соціально-економічних проблем, характерних для населеного пункту. Однак, базисом залишається використання енергетичних ресурсів для забезпечення енергетичної стабільності населеного пункту. Паспорт с. Веселе Харківського району являє собою різні сценарії використання викопного палива та альтернативних джерел енергії, а, також, технологій енергозбереження. У паспорті фігурують 4 базових об'єкта: школа, амбулаторія сімейного лікаря, сільський клуб та бібліотека. Крім того, особливе місце приділено будівлі сільської ради, як громадському будинку з найменшим рівнем енергоефективності.
8). Сайт-калькулятор. Інструмент калькулятор енергетичних проектів на території села Веселе, створений з ініціативи Регіонального центру міжнародних проектів і програм та розміщено на його порталі www.intprog.kh.ua Даний програмний продукт дозволяє розрахувати рівень рентабельності і окупність кожної з технологій відновлюваної енергетики та заходи щодо підвищення енергоефективності, яке використовується в с. Веселе. Першим об'єктом, який калькулюється в програмі є LED-освітлення, встановлене на вулицях в населеному пункті. Цей інструмент дозволяє забезпечити прозорість використання залучених для проекту «Енергоефективне село» коштів, а, також, розрахувати рентабельність і доцільність інсталяції нового енергоефективного обладнання.
9). Семінари. Семінари проводились Регіональним центром міжнародних проектів і програм Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна за технічної підтримки Харківської районної ради. Тематика семінарів передбачала питання: залучення місцевих мешканців до вирішення проблем громади; впливу кожного на соціально-економічний розвиток території; стратегічне планування; значення енергоефективності у житті кожного; сутність поняття «енергоефективна громада»; досвіду закордонних енергоефективних населених пунктів та ін.
Результати та перспективи
В результаті проекту створено партнерську платформу щодо впровадження кращих практик енергоефективних технологій для муніципалітетів та населення. Задача, що була досягнута в рамках ініціативи «Енергоефективне село» – це демонстрація прикладів заміщення використання класичних енергоресурсів, які постійно дорожчають, на альтернативні джерела енергії. Кожний бажаючий має можливість ознайомитись особисто з будь-якою представленою моделлю, вирахувати її ефективність, дізнатись вартість, умови експлуатації та можливість придбання.
Реалізація проекту дозволила встановити діалог між органами місцевого самоврядування та громади, оскільки проектом передбачається безпосередня участь мешканців у громадських слуханнях, обговореннях, вирішеннях питань місцевого значення. А головне, відбулося згуртування громади навколо спільної мети, розуміння того, скільки зусиль необхідно покласти для реалізації будь-якого заходу. Сільський голова отримав дієвий механізм спілкування з представниками бізнес структур щодо залучення інвесторів та можливість житлово-комунальної інфраструктури залишатися самодостатньою. Мешканці села отримали впевненість у впливі на дії влади, що стосуються життєдіяльності громади.
Проект «Енергоефективне село» продовжується. Проведено переговори та укладено договори для подальшої співпраці. В найближчому майбутньому плануються наступні заходи:
1). Геліоенергетика
Для енергозабезпечення школи передбачається інсталяція фотовольтаїчних елементів. Плаский дах, площею 680 м2 дозволить розмістити батареї для виробництва 2 МВт електричної енергії, достатньої для покриття потреб школи у електричній енергії.
Дах спортивної зали школи планується встановити 120 м2 сонячних колекторів, що повністю покриє потреби навчального закладу у гарячому водопостачанні.
2). Геотермальна енергетика
Завдяки участі Харківського району у Проекті ЄС та Програми Розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» амбулаторію загальної практики сімейної медицини с. Веселе, посеред інших, було обрано об’єктом-учасником, де будуть впроваджуватися заходи з відновлення інфраструктури та енергозбереження. На базі відремонтованої амбулаторії для забезпечення опалення командою Проекту «Енергоефективне село» залучено партнера для установки теплового насосу. В 2015 році планується його встановлення та проведення утеплення будівлі.
ПРОГОЛОСУВАТИ: |