English French German Russian Ukrainian

«Розвиток іпотерапії, як методу реабілітації дітей-інвалідів в Сумському обласному центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів»

Організатор:
КУ СОР Сумський обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів
Номінація:
Здоров'я та благополуччя

Соціальний запит

Серед методів реабілітації у відділенні змішаного типу найважливіша роль відводиться іпотерапії – лікувальній верховій їзді, яка давно отримала визнання в багатьох країнах світу. Дана методика використовується в Центрі з 1998 року і щороку реабілітацію проходять понад 200 дітей-інвалідів. Курс іпотерапії – 21-30 днів. Заняття проходять 5 разів на тиждень. Один сеанс триває до 30 хвилин (враховуючи індивідуальні особливості дитини та складність діагнозу).
Іпотерапія має комплексний позитивний вплив не тільки на фізичний статус дитини, але й на його психоемоційну сферу, сприяє максимальній мобілізації вольової діяльності, соціалізації і формуванню більш гармонійних стосунків із навколишнім світом, посиленню мотивації і прагнення до позитивних результатів. Для кожної дитини підбирається комплекс занять відповідно до діагнозу та індивідуальних можливостей. З дітьми працюють інструктори з іпотерапії, які пройшли навчання в Словенії, Севастопольському економіко-гуманітарному інституті, Полтавській державній академії. Лікар ЛФК здійснює контроль за фізичними навантаженнями та коригує їх в разі потреби. За несприятливих кліматичних умов заняття проводяться у критому манежі. У відділенні застосовуються такі форми іпотерапії:
• лікувальна гімнастика на коні;
• лікувально-педагогічна верхова їзда;
• управління повозкою;
• догляд за кіньми.

Цілі і завдання

- cтворення умов для реабілітації та інтеграції в суспільство осіб з обмеженими фізичними можливостями, а саме дітей-інвалідів Сумської області;
- вирішення проблем матеріально-технічного, медичного, соціально- побутового, культурного обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями;
- здійснення конкретних заходів, спрямованих на надання підтримки незахищеним верствам населення, соціально-правової, трудової та медичної реабілітації осіб з обмеженими фізичними можливостями, залучення до співробітництва громадських організацій, поліпшення становища сімей, які виховують дітей-інвалідів;
- формування єдиної, авторської системи з комплексної реабілітації дітей-інвалідів Сумської області;
- удосконалення, систематизація напрямку діяльності установи щодо надання реабілітаційних послуг відповідній категорії дітей за допомогою іпотерапії (лікувальної верхової їзди);
- створення ефективних та найкращих умов для реабілітації дітей-інвалідів;
- забезпечення доступності до висококваліфікованих заходів з реабілітації дітей-інвалідів;
- отримання фахівцями установи науково-методичних, практичних знань для запровадження нових комплексів вправ при використанні в реабілітації іпотерапії;
- забезпечити кваліфіковану практику студентів-практикантів вищих навчальних закладів (щороку до 20 студентів);
- формування системи матеріальних стимулів щодо розвитку іпотерапії, як традиційного метода реабілітації.

Заходи по реалізації

1. Розроблення та надання Центром Проекту Благодійному фонду «ТЕХНОЛОГІЯ» (січень 2013 року) (додаток 1).
2. Сприяння підготовки фізичних реабілітологів Центру, щодо підвищення кваліфікації – участь у тематичному семінарі «Верхова їзда як один з науково-підтверджених аспектів адаптивної фізичної культури для дітей з особливими потребами в ранньому віці», який організовується та проводиться Севастопольським центром розвитку іпотерапії та оздоровчої верхової їзди спільно з кафедрою фізичної реабілітації Севастопольського економіко-гуманітарного інституту національного університету ім. В.І. Вернадського на базі Полтавської аграрної академії (лютий-березень 2013 року) (додаток 3); участь спеціалістів у обласних, регіональних конференціях (додаток 2).
3. Підбір, укомплектування (розширення) тваринного складу – придбання двох коней (за відповідними показниками) для проведення реабілітації дітей-інвалідів за допомогою іпотерапії (березень-квітень 2013 року) (додатки 4-6).
4. Оновлення (придбання) обладнання, спорядження для проведення лікувальної верхової їзди (травень 2013 року).
5. Придбання технічного обладнання для заготівлі сіна (забезпечення санітарних умов утримання коней) )червень 2013 року.
6. Сумський обласний конкурс дитячої творчості «Дякую тваринці за допомогу» (серпень 2013 року).
7. Підведення підсумків, звіт Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів щодо реалізації Проекту (вересень 2013 року).

Результати та перспективи

Систематизація досвіду роботи Центру забезпечена в методичних рекомендаціях «Іпотерапія в реабілітації дітей-інвалідів», які рекомендовані Методичною радою з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів при Міністерстві соціальної політики України, ухвалені Вченою радою Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, рецензовані: Лянним Ю.О. – директор Інституту фізичної культури, завідувач кафедри здоров’я людини та фізичної реабілітації СумДПУ ім. А.С. Макаренка, кандидат педагогічних наук, професор; Прядко Л.О. – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії та методики вищої професійної освіти СОІППО; Паком В.Я. – кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії з дитячою хірургією і курсом онкології СумДУ.
В штатному розкладі Центру передбачені посади спеціалістів, які забезпечують реабілітацію дітей-інвалідів за допомогою іпотерапії (лікар з лікувальної фізкультури та спорту, лікар-ортопед, лікар-педіатр, фізичні реабілітологи, вихователі, конюх, двірник).
В установі проводиться контроль за технікою безпеки під час організації та проведення іпотерапії (в штатному розписі установи передбачено посаду інженера з охорони праці).
З обласного бюджету забезпечено фінансування заробітної плати, комунальних та інших витрат, для проведення реабілітації дітей-інвалідів за допомогою іпотерапії.
Спеціалісти, які надають послуги з іпотерапії пройшли в вересні 2012 року навчання у Севастопольському економіко-гуманітарному інституті, на тему: «Іпотерапія як діючий метод лікування і реабілітації дітей з обмеженими можливостями» (додаток 3).
У відділенні змішаного типу забезпечено санітарні умови щодо розміщення тварин (приміщення: конюшня, ангар (для зберігання кормів), які відповідають санітарним вимогам). Облаштовано критий манеж та манеж просто неба (плац) з спеціальним обладнанням (пандуси та естокада).
На балансі установи 8 коней. В реабілітаційних заходах використовуються шість тварин, 2 інші тварини використовуються для господарських цілей (заготівля кормів та інше). Тварини знаходяться під систематичним санітарно-ветеринарним контролем і забезпечені всіма необхідними профілактичними щепленнями (додаток 7).
12 травня 2011 року традиційно на базі відділення змішаного типу Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів, за сприянням Сумської обласної ради і головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, пройшов дев'ятий обласний фестиваль дитячої творчості «Розмай», в якому прийняло участь 209 дітей-інвалідів області. Мета Фестивалю - розвиток нових прогресивних форм роботи з дітьми, які мають особливі потреби, забезпечення сприятливих умов для зміцнення та удосконалення системи соціальної допомоги сім'ям, які виховують дітей-інвалідів.
Програмою свята, крім концертної програми, яка передбачала номери художньої дитячої самодіяльності у виконанні дітей-інвалідів, що відвідують реабілітаційні заклади Сумської області та культурно-розважальної програми, була запланована виставка конкурсних малюнків «Кінь - мій товариш та помічник». На виставці було представлено близько 100 дитячих робіт (додаток 8).

У перспективі:

Проведення у 2016 році Міжнародної науково-практичної конференції по іпотерапії на базі КУ СОР Сумського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Теми для обговорення:
1. Перспективи розвитку іпотерапії в Україні.
2. Використання різних положень на заняттях з іпотерапії для дітей з дитячим церебральним паралічем.
3. Іпотерапія для дітей з синдромом Дауна.
4. Іпотерапія для дітей з синдромом дефіциту уваги.

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів37
Переглядів7682
«Розвиток іпотерапії, як методу реабілітації дітей-інвалідів в Сумському обласному центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів» Веб ресурс
Керівник проекту:
Сущенко Олена Миколаївна
Термін реалізації:
2013 рік
Цільова аудиторія:
Діти-інваліди та сім'ї, які виховують дітей-інвалідів, спеціалісти Центру
Партнери:
Благодійний фонд «ТЕХНОЛОГІЯ»