English French German Russian Ukrainian

Телемедицина

Організатор:
ДТЕК
Номінація:
Здоров'я та благополуччя


Соціальний запит

В наш час зростає кількість видів захворювань та їх модифікацій, що ускладнює встановлення точного діагнозу кожного пацієнта. Але завдяки використанню інноваційних технологій цей процес значно спрощується, оскільки консультація експерта у віддаленому режимі тепер можлива. Крім того, в процесі консультацій лікарі можуть отримувати нові знання та вдосконалювати свої навички, що позитивно відображається на розвитку медицини в цілому. В Україні дистанційний нагляд за пацієнтами особливо важливий у віддалених районах, де спостерігається дефіцит висококваліфікованих спеціалістів та відсутнє нове обладнання.

Консультації висококваліфікованих лікарів в наш час важкодоступні. Це відомо кожному пацієнту, який хоч раз намагався потрапити до хорошого спеціаліста – запис здійснювався мінімум за місяць. Однак, завдяки консультуванню в онлайн режимі цей процес стає значно простішим та доступнішим, а також це дає можливість економити кошти пацієнтам віддалених районів на поїздки до районних/обласних лікарень. В той же час, з допомогою відеозв’язку та відеоапаратури медики вільно можуть обмінюватись досвідом, як безпосередньо один з одним, так і з більшою аудиторією під час наукових конференцій, семінарів, тренінгів, навчати велику кількість спеціалістів, не залежно від їх територіального місцезнаходження. Телемедицина також дозволяє транслювати хід операцій в реальному часі, що є надзвичайно важливим, як за необхідності встановлення діагнозу у випадку рідкісного захворювання, так і для дистанційного навчання медиків.

Найсильніші сторони відеоконференцій в медицині – підвищення якості діагностики, оперативність та економія коштів. Так, консультація по відеоконференцзв’язку обійдеться медичним співробітникам значно дешевше, ніж відрядження. Пацієнтам в свою чергу не потрібно буде витрачати додаткові кошти на дорогу з регіонів до обласних медичних центрів. Варто також зазначити про можливість організувати відео консультацію з лікарем на будь-якій відстані та передати практично всю необхідну для кваліфікованого висновку медичну інформацію (виписку із історії хвороби, рентгенограми, комп’ютерні томограми, знімки УЗД та інше) захищеними каналами зв’язку.


Цілі і завдання

Метою проекту є підвищення якості діагностики та раннього виявлення захворювань, забезпечення доступності своєчасної високоспеціалізованої медичної допомоги для співробітників ДТЕК і членів їхніх сімей, а також усіх мешканців територій діяльності компанії.

Проект «Телемедицина» передбачає обладнання та підключення медичних установ міст діяльності ДТЕК у єдину національну телемедичну мережу для забезпечення доступності, якості та безпеки медичної допомоги для населення в момент необхідності незалежно від територіального знаходження пацієнта.


Заходи по реалізації

 Здійснення ознайомчих поїздок представника ДТЕК та Центру телемедицини в міста діяльності компанії з метою вивчення ситуації в лікарнях, складання переліку виконання робіт після обговорення основних питань з головними лікарями медичних закладів.
 Складання рекомендацій, планів-графіків та етапів реалізації проектів.
 Будівництво оптоволоконної «останньої милі» до лікувальних закладів для надання доступу до VPN-каналів передачі даних і каналів Інтернет-зв’язку.
 Будівництво внутрішньої мережі в лікарнях.
 Закупівля, встановлення, тестування необхідного телемедичного устаткування.
 Навчання лікарів роботі з системою телемедицини: організація їхньої участі в конференціях, семінарах, майстер-класах.
 Організація ефективної експлуатації телемедичної системи в лікувально-профілактичних установах.
 Організація взаємодії ЛПУ міст діяльності ДТЕК між собою і з провідними ЛПУ і науковими центрами України.


Результати та перспективи

У 2012-2013 роках до національної телемедичної мережі завдяки ініціативі та фінансовій підтримці ДТЕК були підключені 9 медичних установ:
 Львівська обласна клінічна лікарня
 Львівська міська дитяча клінічна лікарня
 Комунальна міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова
 Бурштинська міська лікарня
 Ладижинське міське територіальне медичне об’єднання
 КУ «Павлоградська міська лікарня №4»
 КУ «Павлоградський пологовий будинок»
 Добротвірська міська лікарня
 Добропільська центральна міська лікарня
В рамках реалізації проекту в цих лікарнях було проведено наступні роботи:
- побудована «остання миля» для надання послуги доступу до мережі Інтернету та каналу доступу до VPN-мережі в лікарнях;
- побудована внутрішня мережа в медичних закладах, проведена інсталяція, налагодження обладнання та програмного забезпечення, а також підключено до мережі заплановану кількость робочих місць, серверів та іншого мережевого обладнання. Проведена закупівля необхідного та узгодженого з лікарнями обладнання для ефективного впровадження проекту телемедицина (наприклад, УЗД, флюрографу та ін. з можливістю цифрування та передачі даних безпосередньо з апарату;
- був проведений період тестового використання системи, а саме: використання всіх систем під наглядом та контролем виконавців робіт, виявлення питань та проблем у використанні, а також забезпечення оперативного вирішення виявленого недоліку в разі потреби;
- проведено навчання технічного персоналу, лікарів ЛПЗ з користування системою телемедицини з технічної та практичної сторони, медичний персонал ЛПЗ прийняв участь в навчальних семінарах, конференціях, тренінгах.
Крім того, у Ладижинському міському територіальному медичному об’єднанні (ЛМТМО) проведена інформатизація лікарні, відбулась інсталяція та налаштування системи «Доктор Елекс» на 60 робочих місцях лікарів, а також дана система була впроваджена під час інформатизації Львівської міської дитячої клінічної лікарні.

28-29 листопада 2013 року у Львові було проведено 1-й науковий Симпозіум з міжнародною участю «Телемедицина та інформаційні технології». Генеральним партнером даного заходу виступив ДТЕК.
Участь у Симпозіумі взяли представники: ДТЕК; Міністерства охорони здоров’я України; ДУ «Медичного центру телемедицини МОЗ України»; головні лікарі ЛПЗ міст діяльності ДТЕК, де проходить реалізація проекту; керівники обласних управлінь охорони здоров’я, ДУ «Інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України», Інституту теледерматологіі доктора Богомолець, Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Університетської клініки м. Фрайбурга (Німеччина), Норвезького центру телемедицини р. Тромсе, Голова ради директорів науково-виробничого об’єднання Національного телемедичного об’єднання (м. Москва, Росія).

У 2014 році були підключені ще 3 лікувальні заклади до національної телемедичної системи:

 КЗ «Тернівська центральна міська лікарня» Дніпропетровської обласної ради
 КЗ «Першотравенська центральна міська лікарня»
 КЗ «Зеленодольський центр первинної медико-санітарної допомоги»

В рамках організації навчання для медичного персоналу лікарень територій діяльності ДТЕК у 2014 році лікарі мали змогу скористатись перевагами проекту, завдяки чому були проведені:
- телемедичні консультації лікарів в українських клініках – 86;
- телемедичні консультації лікарів у закордонних клініках – 3;
- наукові конференції – 6;
- тренінги, семінари – 40;
- кількість пацієнтів, які пройшли огляд та отримали телемедичні консультації – 51.

Завдяки реалізації американської програми «Open World» («Відкритий світ») у жовтні
2014 року найактивніші представники впровадження проекту «Телемедицина» у лікарнях на територіях діяльності ДТЕК (лікар-кардіолог Бурштинської міської лікарні Тарас Сопільняк та завідуючий приймальним відділенням Павлоградської міської лікарні № 4 Максим Фадєєв) увійшли до 7-ки представників із України, які прийняли участь у міжнародній програмі з обміну досвідом телемедичного консультування в штаті Монтана (США) та відвідали телемедичні центри лікарень Бентон (м. Грейт Фолс), лікарні Нортерн (м. Гавр), амбулаторії м. Форт Бентон, коледжу Грейт Фолс, коледжу Керол.

На 2015 рік запланована реалізація проекту у лікувальних закладах міст Запоріжжя та Енергодару, а також у Петропавлівському та Павлоградському районах через впровадження єдиної системи ЕКГ у Первинних центрах медико-санітарної допомоги та амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини.

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів111
Переглядів7957
Телемедицина Веб ресурс
Керівник проекту:
Гриб Вікторія Олександрівна, Керівник департаменту зі сталого розвитку ДТЕК
Термін реалізації:
2011-2015 роки
Цільова аудиторія:
співробітники ДТЕК, члени їхніх сімей, а також усі мешканців територій діяльності компанії
Партнери:
Благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України», МТС Україна, ДЗ «Медичний центр телемедицини Міністерства охорони здоров’я України» , Національна академія медичних наук України