Як вирощувати гриби Червоної книги України у природних умовах
Соціальний запит
Гриби є невід’ємним атрибутом гуцульського побуту. Одним із популярних серед населення грибів є червонокнижний гриб Герицій коралоподібний, який активно споживають і в їжу, і з метою лікування. Кількість місць зростання цього гриба щороку зменшується. Втрата генофонду цих грибів може призвести до порушення рівноваги гуцульського етносу. Тому виникла ідея оберігати місця зростання цих грибів, а пізніше відтворювати їх у природі.
Цілі і завдання
1. Набуття громадою теоретичної інформації з приводу питання охорони грибів, та практичних навичок – впізнавання грибів Червоної книги в природних умовах, вміння описати місцезростання грибів і зафіксувати координати, вміння під контролем здійснювати їх введення у чисту культуру, тощо.
2. Розробка принципово нового напряму у мікологічній практиці.
3. популяризація ідей збереження грибів серед широкого загалу населення.
Заходи по реалізації
Для реалізації ініціативи здійснено дослідження залісненої території Прикарпаття на предмет зростання грибів Червоної книги України, зокрема Герицію коралоподібного. До цього завдання залучені були добровольці (місцеві жителі), які попередньо були проінструктовані про те, як здійснювати опис та занотовувати координати виявлених локалітетів грибів Червоної книги України. Також для цих людей були організовані лекції з приводу того, чому важливо охороняти гриби, як уникнути руйнування грибниці при заборі знайденого плодового тіла гриба і їх наукову та харчову цінність.
Результатом цієї роботи стало оформлення мапи зростання грибів Червоної книги України.
Етап введення аборигенного штаму Герицію коралоподібного в чисту культуру був здійснений у лабораторії екологічного моніторингу НПП «Гуцульщина». Технічні нюанси роботи по введенню грибів у чисті культури та підтримку їх життєздатності були продемонстровані на організованих тренінгах і майстеркласах усім бажаючим під назвою «Як вирощувати гриби».
Результати та перспективи
За період реалізації проекту здійснено заходи збереження Герицію коралоподібного методом in situ (створено мікологічний заказник), ex situ (введено в чисту культуру аборигенні штами герицію коралоподібного) та re situ (відтворено у природі шляхом внесення вирощеної у лабораторії грибниці у природні субстрати). Збільшено кількість місць зростання цього червонокнижного гриба, що знижує загрозу його повного знищення на території Прикарпаття. Всі ці заходи здійснені власними зусиллями авторів проекту та місцевими жителями без залучення додаткових інвестицій.
Основним результатом відтворення грибів у природі стала розробка власної технології, яка отримала назву re-situ, нюанси якої опубліковані у науковому періодичному журналі. Місцеве населення отримало досвід і практичні навички по охороні та вирощуванню грибів у природі.
Перспективи:
1. Реалізований проект по збереженню та відтворенню Герицію коралоподібного за допомогою технології re situ реалізовуватиметься на території Прикарпаття і для інших видів грибів.
2. Робота над збільшенням кількості локалітетів Герицію коралоподібного триватиме за межами створеного мікологічного заказника
3. Місцеві жителі будуть мати і на далі можливість знаходити цей гриб у природі
4. Збільшення кількості плодових тіл Гецію коралоподібного сприятиме економічному розвитку та популяризації фунгітерапії, оскільки гриб володіє лікувальними властивостями.
ПРОГОЛОСУВАТИ: |