English French German Russian Ukrainian
Створити спільний соціальний проект
Каталог проектів - 2015

Створення і розвиток Агенцій місцевого розвитку

Організатор:
ДТЕК
Номінація:
Підтримка та розвиток громадської діяльності


Соціальний запит

Загальновідомо, що монопрофільність економіки малих міст негативно впливає на розвиток їхніх територій. У ринкових умовах вузька спеціалізація містоутворюючого підприємства та обмеженість вибору професій їх мешканцями зробила малі міста залежними від зовнішнього середовища та від несприятливого впливу таких чинників як світова криза, зовнішня кон’юнктура, падіння цін та попиту на продукцію містоутворюючих підприємств, скорочення виробництва або закриття підприємств. Крім того, велике соціальне навантаження на колишні радянські підприємства у вигляді дитсадків, житлових будівель, котелень, доріг і т.п., зробило їхню продукцію неконкурентоздатною в умовах ринкової економіки. Тож поступове звільнення від соціального навантаження з метою зниження собівартості продукції та відсутність бюджетного фінансування для підтримки міської інфраструктури в належному стані призвело до погіршення умов проживання в малих містах.

Для того щоб зробити міста присутності ДТЕК максимально комфортними для проживання, має бути створено юридичне, соціальне і навіть емоційне середовище, яке сприятиме їхньому розвитку. Мешканці мають відчувати себе важливою частиною суспільства, відчувати, що вони можуть самостійно змінювати своє життя і життя оточуючих на краще. Заради цього були створені Агентства місцевого розвитку, керівниками яких призначені представники місцевих громад. Це люди, здатні повести за собою ініціативних громадян, надихнути їх на зміни, дати їм можливість із допомогою ДТЕК залучити інвестиції у розвиток міста, створювати нові бізнеси і робочі місця, вирішувати наболілі соціальні проблеми. Основна мета агенцій – налагодити ефективну взаємодію бізнесу та громадських організацій з органами місцевого самоврядування.

Цілі і завдання

Мета проекту: Підвищення можливостей міст у створенні умов для розвитку малого та середнього бізнесу, залучення зовнішніх інвестицій з метою створення нових робочих місць. Створення інституцій для запуску механізмів саморозвитку міст.
Завдання проекту – створення та розвиток Агентств місцевого розвитку на територіях діяльності ДТЕК (очолювані представниками громад, мають статус неприбуткових організацій) з метою:- сприяння знаходженню джерел коштів для всебічного економічного розвитку;- формування конкурентоспроможного ринку;- прогнозування і визначення перспектив подальшого економічного розвитку регіону;- розробки, пошуку фінансування і впровадження програм, проектів для підвищення якості життя людей, створення умов для їх самореалізації та розвитку бізнес-середовища;- реалізації стратегічних програм розвитку територій.

Заходи по реалізації

Підготовчий етап зі створення агентств: вибір організаційно-правової форми, підготовка установчих документів, формування керуючих та наглядових органів (від органів місцевої влади, компанії ДТЕК та ін.), реєстрація юридичної особи.

Розробка організаційної структури АМР, штатного розкладу, формування критеріїв для персоналу та рекрутинг, навчальні програми для персоналу, включаючи стажування в діючих агентствах в різних містах України.

Підготовка стратегічного, операційного та фандрейзингових планів АМР, розробка бюджету, розробка проектів для отримання грантової допомоги від національних та міжнародних програм.

Розробка та реалізація АМР програм і проектів розвитку територій, в тому числі і проектів Стратегій соціального партнерства ДТЕК.

Оцінка рівня організаційного розвитку та впливу АМР, розробка планів з підвищення організаційного потенціалу АМР.

Фандрейзингова діяльність АМР: залучення коштів для фінансування проектів з інших джерел, у тому числі написання грантових заявок для отримання міжнародної технічної допомоги.

Результати та перспективи

Всього створено 15 Агенцій місцевого розвитку на територіях діяльності компанії:

1) Агенція місцевого економічного розвитку міста Бурштина (Івано-Франківська область);

2) Агенція регіонального розвитку Кам'янка-Бузького району (смт Добротвір, Львівська область);

3) Комунальна установа «Агенція місцевого економічного розвитку міста Ладижин» (Вінницька область);

4) Павлоградська міська громадська організація «Агенція економічного розвитку міста Павлоград» (Дніпропетровська область);

5) Громадська організація «Агенція економічного та соціального розвитку міста Тернівка Дніпропетровської області»;

6) Громадська організація «Агенція економічного розвитку міста Першотравенська» (Дніпропетровська область);

7) Комунальна організація «Агенція місцевого економічного розвитку м. Зеленодольська» (Дніпропетровська область);

8) Громадська організація «Курахівський центр місцевого економічного розвитку» (Донецька область);

9) Громадська організація «Агенція місцевого економічного розвитку міста Зугрес» (Донецька область);

10) Громадська організація «Центр муніципального розвитку міста Добропілля» (Донецька область);

11) Приватна організація (установа, заклад) «Агенція місцевого економічного розвитку міста Свердловськ» (Луганська область);

12) Комунальна установа «Агенція місцевого економічного розвитку міста Ровеньки» (Луганська область);

13) Громадська організація «Агенція місцевого розвитку м. Щастя» (Луганська область);

14) Громадська організація «Агенція місцевого розвитку міста Енергодар» (Запорізька область);

15) Громадська організація «Агенція місцевого економічного розвитку смт. Петрівка» (Луганська область).

Перші три агентства розпочали роботу у 2012 році в містах Бурштин, Ладижин та Добротвір. Інші Агенції активно включились у робочий процес з 2013 року. Станом на кінець 2014 року призупинено співпрацю з Агенціями, що знаходяться на непідконтрольній Україні території: м. Зугрес, м. Свердловськ, м. Ровеньки.Добротвір: Вже протягом першого року своєї роботи Агентство місцевого розвитку селища Добротвір залучило під різні проекти 5 грантів на загальну суму понад 146 тис. грн, а також провело майже 200 консультацій для підприємців-початківців щодо написання бізнес-планів, отримання фінансової поворотної допомоги у Фонді підтримки підприємців, написання заявок для участі в конкурсі «Місто своїми руками».
В рамках проекту «Фонд підтримки малого та середнього бізнесу» агенція Кам’янка- Бузького району, надала дві поворотні фінансові допомоги на загальну суму 90 тис. грн: 60 тис. грн для відкриття цеху для переробки молока в селищі Добротвір (створено 6 робочих місць) та 30 тис. грн для бізнес ініціативи щодо розведення та продажу риби (буде додаткового створено 2 робочих місця).
Ще одним з успішних проектів агентства був проект «Заміни системи освітлення у під’їздах жилих будинків у селищі Добротвір». Цей проект співфінансувався компанією ДТЕК (53,2 тис. грн) та проектом ПРООН «Трансформація ринку у напрямку енергоефективного освітлення» (28 тис. грн). У під’їздах 4-х багатоквартирних житлових будинків по вулиці Будівельній 15, 17, 19 та 21 було встановлено нові системи освітлення та енергозберігаючі лампи, що дозволяє суттєво скоротити енергоспоживання у цих будинках.
З метою створення робочих міст для жінок був проведений аналіз практики швейних підприємств і підприємств зі швейними підрозділами по Україні. Був організований семінар для підприємців-початківців з легкої промисловості. Проведено дослідження ринку попиту та збуту: джерела та умови отримання ресурсів для набору на швейні курси, умов виробництва та збуту швейної продукції, кількості вакантних місць для працевлаштування кравчинь і швачок на підприємствах легкої промисловості району, ринки збуту готової продукції в торгових мережах регіону. Організовано навчальні курси «Кравецької майстерності» на базі місцевого технікуму та навчальні курси «Швейний startup» на базі Агенції регіонального розвитку Кам’янка-Бузького району для людей, що бажають розпочати свою власну справу у галузі швейної промисловості.
Ладижин: Агентство місцевого розвитку міста Ладижин провело 40 консультацій та сприяло створенню 4 нових СПД (консультації щодо реєстрації та написання бізнес планів). Агенція також надала одну поворотну фінансову допомогу в обсязі 18 тис. грн з Фонду мікрокредитування малого та середнього бізнесу, який фінансує компанія ДТЕК. Усього Фонд мікрокредитування складає 100 тис. гривень. Поворотну допомогу отримав підприємець, який займається збором твердих побутових відходів (пластик).
Фахівці агентства провели аналіз бізнес середовища в місті, зібрані статистичні дані, проведено опитування 150 місцевих підприємців щодо їхніх потреб, підписана угода про співробітництво з місцевим центром зайнятості, надається консультативна допомога щодо запуску 11 нових бізнес ініціатив в місті Ладижин.
Разом із ГО «Спільнота соціально відповідальний бізнес» агенція місцевого розвитку м. Ладижин також провела конкурс «Мій Ладижин 2020», метою якого було активізувати молодь, сформувати бачення розвитку міста очима молоді. Десять переможців конкурсу відвідали Польщу та Словаччину, де довідались про діяльність громадських організацій та про молодіжні проекти.

Бурштин: Агенція місцевого розвитку м. Бурштина запустила проект «Молодіжний бізнес», що має на меті допомогти людям у віці від 18 до 35 років розпочати власну справу. Програма пропонує позики без застави та поручителів на основі бізнес планів. Програма співфінансується ДТЕК (100 тис. грн) та Асоціацією громадських організацій «Соціально-економічні стратегії та партнерства» (100 тис. грн).
В рамках програми ЄС «Підтримка заходів з енергоефективності в 10 малих містах України» агенцією місцевого економічного розвитку для учнів 5-8 класів було розроблено шкільні щоденники з цікавою інформацією та порадами щодо заощадження енергії. Такий щоденник зможе отримати кожен, хто здасть в Агенцію творчу роботу (твір-роздум, малюнок тощо) на тему «Енергозбереження навколо нас». З метою проведення серед населення пропаганди збереження енергії, працівниками агенції було підготовлено для місцевих ЗМІ цикл інформаційних матеріалів на дану тематику, а також для представників Бурштинської міської ради, комунального підприємства «Житловик», освітніх, виховних закладів та місцевої громади проведено цикл тренінгів та круглих столів за участю провідних експертів на тему енергозбереження. У рамках цього ж проекту і за допомогою фінансування ДТЕК (360 тис. грн) були проведені енергоаудити ДНЗ №6 та ЗОШ №1, встановлені індивідуально-теплові пункти, проведена заміна ламп розжарювання на енергоефективні лампи.
Це лише кілька прикладів успішної роботи агентств місцевого розвитку на територіях діяльності ДТЕК. Вже перші результати продемонстрували поступові поліпшення загальної ситуації. Так, агентства активно сприяють знаходженню додаткових джерел фінансування для проектів підвищення якості життя людей, розвитку підприємницької діяльності, розв’язанню поточних проблем муніципальної інфраструктури та загальній активізації місцевого населення. Поліпшення ситуації в малих містах, де працюють підприємства ДТЕК, допоможе знизити залежність міст від підприємств ДТЕК, поліпшити ефективність спільної роботи громад та органів місцевої влади, збільшити надходження у місцеві бюджети, створити нові робочі місця, а також повернути кращих фахівців та випускників у рідні міста.
Протягом 2013-2014 років агентствами, що працюють на територіях діяльності ДТЕК, було залучено додаткове фінансування для реалізації проектів з розвитку територій у розмірі 11,8 млн грн. Із них: 0,85 млн грн – приватний капітал; 2,4 млн грн – бюджетні кошти; 1,15 млн грн – гранти від громадських організацій; 7,4 млн грн – гранти міжнародних донорів.
Завдяки співпраці з Агенціями місцевого розвитку компанії у 2014 році вдалось в містах діяльності ефективно організувати роботу з тимчасовими переселенцями із зони АТО; провести закупівлю та вручити шкільні товари 1714 дітям тимчасових переселенців; організувати видачу допомоги від Гуманітарного штабу «Допоможемо» при Фонді Ріната Ахметова в містах Донецької та Луганської областей.

06 лютого 2014 року у Києві відбулось проведення урочистого нагородження переможців ювілейного V Національного конкурсу бізнес-кейсів з корпоративної соціальної відповідальності. Конкурс був проведений Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності», за результатами якого ДТЕК отримав гран-прі міжнародних експертів в сфері КСВ за кейс по створенню в українських регіонах Агенцій місцевого розвитку. Крім того, компанія зайняла перше місце в номінації «Кращий внесок в розвиток країни» за думкою головних редакторів українських ділових видань.

У 2015 році планується продовження реалізації проектів Стратегії соціального партнерства через Агенції місцевого розвитку. Також буде продовжена робота з Агенціями по написанню грантових заявок на отримання додаткового фінансування для територій діяльності ДТЕК від міжнародних донорів.

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів162
Переглядів10987
Створення і розвиток Агенцій місцевого розвитку Веб ресурс
Керівник проекту:
Гриб Вікторія Олександрівна, Керівник департаменту зі сталого розвитку ДТЕК
Термін реалізації:
2013-2015 роки
Цільова аудиторія:
мешканцы міст діяльності ДТЕК
Партнери:
Органи місцевої влади міст діяльності ДТЕК, Громадська організація «Спільнота Соціально Відповідальний Бізнес»
Партнери