Збирай роздільно - живи доцільно!
Передумови та соціальний запит:
Проблема екологічної небезпеки твердих побутових відходів (ТПВ) сьогодні гостро стоїть перед кожним населеним пунктом не тільки України, а й усього світу. Ця небезпека пов'язана з усіма стадіями поводження з ТПВ, починаючи з їх збирання і транспортування та закінчуючи переробленням, утилізацією або захороненням. Конкретно для нашого міста ця проблема, мабуть найактуальніша з усіх інших, оскільки міський полігон ТПВ заповнено більше за його технічні можливості, що веде як до погіршення загальної екологічної ситуації, так і до втрати родючих ґрунтів, на які насувається полігон. Враховуючи сільськогосподарський напрям діяльності нашого регіону, актуальним є збереження і відновлення території, яка зараз знаходиться під полігоном, для ефективного її використання.
З метою вирішення зазначеної проблеми Хорольською міською радою, комунальним підприємством «Комунсервіс» та Хорольським районним осередком Всеукраїнської екологічної ліги (РО ВЕЛ) було розроблено спільний проект «Запровадження системи роздільного збору, вивозу та переробки твердих побутових відходів – крок до європейського міста», основними завданнями якого є поліпшення екологічного стану міста за рахунок впровадження системи роздільного збору ТПВ на території міста Хорол та подальшого використання їх компонентів як вторинної сировини. Даний проект став переможцем Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.
На жаль, до цього часу далеко не всі громадяни мають достатній рівень екологічної культури та освіченості, що є однією з причин недбалого ставлення до природи, навколишнього середовища, зокрема до засмічення території міст і сіл. Впровадження інформаційно-просвітницьких проектів екологічного спрямування є засобом підвищення екологічної свідомості громадян, підвищення рівня їхньої екологічної культури, і в кінцевому рахунку, покращення екологічної ситуації регіонів. Досвід інших міст в реалізації подібних проектів переконав нас у тому, що привернути увагу населення міста до проблеми твердих побутових відходів найкраще через виховання і навчання підростаючого покоління, формування у нього екологічно доцільної поведінки через системи дошкільної, шкільної, позашкільної і вузівської освіти – починаючи з дитсадків, шкіл і закінчуючи коледжем, які функціонують на території міста.
Хорольський агропромисловий коледж Полтавської державної аграрної академії є потужним молодіжним середовищем, в якому навчається близько тисячі студентів, які беруть активну участь у громадському і політичному житті міста і є авангардом хорольської молоді у всіх добрих починаннях. Тому в рамках міського проекту члени районного осередку Хорольського РО НМЦ «Екологічні ініціативи», учасниками якого є студенти коледжу, розробили і впровадили власний інформаційно-просвітницький проект Збирай роздільно - живи доцільно!
Цілі і завдання:
- Підвищити рівень екологічної свідомості дітей та молоді, а тим самим опосередковано і дорослого населення міста;
- Ознайомити їх із роздільним збиранням твердих побутових відходів;
- Привернути увагу громадськості до екологічних проблем міста, зокрема у сфері поводженням із ТПВ, і запропонувати шляхи їх вирішення;
- Покращити екологічну ситуацію в місті;
Основна задача: донести до кожного хорольця: чистота міста (як і оселі) залежить у першу чергу від його жителів.
Заходи (дії) по реалізації:
- Моніторинг знань дітей, молоді, дорослого населення щодо проблеми ТПВ;
- Розробка і впровадження навчальної екологічної програми щодо поводження з ТПВ;
- Створення волонтерських груп з числа членів Хорольського РО НМЦ Екологічні ініціативи, студентів Хорольського агропромислового коледжу ПДАА та їх навчання за спеціально розробленою екологічною програмою;
- Розробка та виготовлення рекламно-агітаційних матеріалів для роботи з населенням;
- Проведення екологічних десантів з роздільним збором ТПВ на територіях навчальних закладів та на території міста;
- Проведення конкурсу малюнку серед дітей та учнівської молоді на тему "Збирай роздільно- живи доцільно!;
- Проведення конкурсу на тему "Друге життя відходів"; Проведення вуличних акцій;
Результати:
Вивчено досвід інших міст України (Буча, Київ, Кіровоград, Львів, Черкаси) по роздільному збору ТПВ, у тому числі й нашої області (Миргород, Кременчук, Карлівка, Новосанжари). Особливо цінним став досвід Миргорода, в якому досягнуто значних результатів щодо роздільного збору, вивозу та переробки ТПВ. Проведено ряд зустрічей керівниками миргородського проекту, науковцями Інституту проблем виховання АПНУ (Пустовіт Н.А.), Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка (Голік Ю.С., Ілляш О.Е.), Донецького еколого-натуралістичного центру (Толмачова Л.П.), відділом інформаційного забезпечення КП «Київкомунсервіс» (керівник Володькіна В.В.), які поділились своїм практичним досвідом та методичними матеріалами. Проведено моніторинги обізнаності населення міста щодо проблем, пов'язаних з ТПВ, на початку і в кінці реалізації проекту:
Категорія населення |
М Моніторинг до проведення просвітницької роботи |
Моніторинг після проведення просвітницької роботи |
||||
Питання анкет |
Відомо про роздільний збір ТПВ, % |
Готові до роздільного збору ТПВ, % |
Задоволені системою організації збору ТПВ у Хоролі |
Відомо про роздільний збір ТПВ, % |
Готові до роздільного збору ТПВ, % |
Задоволені системою організації збору ТПВ у Хоролі |
Учнівська і студентська молодь |
77,0 |
68,9 |
2,7 |
100 |
86 |
76,2 |
Доросле населення |
67,8 |
62,6 |
14,4 |
98 |
78 |
59,8 |
У січні-лютому активісти Хорольського РО НМЦ "Екологічні ініціативи" пройшли навчання за екологічною програмою "Роздільне збирання ТПВ" розроблену керівником проекту. З числа слухачів програми організували 5 пар волонтерів, які систематично проводять навчання серед учнів загальноосвітніх закладів міста та у коледжі за окремими планами, узгодженими з адміністраціями; ними створено навчально-практичні і дидактичні матеріали для просвітницької роботи з різними віковими категоріями. Щоб більше зацікавити дітей та молодь, навчання проводиться з використанням інтерактивних методів – тренінги, ділові та інтерактивні ігри, конкурси, екологічний ерудиціон тощо. У березні у мікрорайонах з багатоповерховими будинками було встановлено контейнери для роздільного збирання.
Створено 8 груп по 2-3 члени, які займаються агітаційною роботою з населенням міста, поширюючи листівки і пояснюючи принципи роздільного збирання ТПВ. 23 квітня проведено районний навчально-практичний семінар, учасниками якого стали представники всіх навчальних закладів та молодіжних організацій міста; був запрошений міський голова Хорола. У ході семінару обговорювались питання про хід реалізації проекту, нові ідеї та можливості їх впровадження; волонтери провели майстер-клас по проведенню навчальних занять; учасники домовились про подальшу співпрацю.
У травні серед учнів та студентів навчальних закладів міста відбувся конкурс малюнків та плакатів на тему "Збирай роздільно - живи доцільно!" де вони проявили неабияку фантазію і креативність.
5 червня члени Хорольського РО НМЦ "Екологічні ініціативи" провели вуличну акцію у центрі міста, присвячену Всесвітньому дню охорони навколишнього середовища, у ході якої представили у цікавій неординарній формі (екологічний ерудиціон, сценки, флешмоб тощо) свій проект, його проміжні результати. Систематично у Хоролі проводяться традиційні місячники чистоти, санітарні суботи, коли всі жителі міста наводять лад біля прибудинкових території, біля офісів, упорядковують територію парків, вулиць, навчальних закладів. Прибирання проводиться із сортуванням сміття. У результаті у багатьох дворах з’явилися цікаві перевтілення старих речей (пластикові пляшки, миски, шини тощо) на кумедні фігурки або конструкції. Волонтерами проведено ряд екологічних десантів, у ході яких приведено і підтримується належний санітарний стан пам’ятки природи «Дубовий гай», ділянки Хорольського ботанічного стану біля очисних споруд, два місцеві парки, і звичайно, територія навчальних закладів, прибережні зони ставків БАМ і Голубиха.
Перспективи:
У 2015 році просвітницька робота волонтерів продовжується.
Внаслідок цієї роботи виявили бажання поставити контейнери для роздільного збирання ТПВ і мешканці деяких районів приватної забудови. тепер над цим питанням працює Хорольська міська рада. При наявності коштів планується збільшити кількість таких контейнерних майданчиків по місту. Перші обсяги роздільно зібраних ТПВ уже реалізовані комунальним підприємством "Комунсервіс" і у перспективі очікується більше надходжень до місцевого бюджету від реалізації роздільно зібраних ТПВ.
Посилання, за якими можна завантажити лого, фото, відео, презентації, інші додаткові матеріали:
http://horol.com.ua/page/rozdilne-zbirannja-tverdih-pobutovih-vidhodiv
http://horol.adm-pl.gov.ua/page/zaprovadzhennya-sistemi-rozdilnogo-zboru-vivozu-ta-pererobki-tverdih-pobutovih-vidhodiv
Публікації в ЗМІ:
газета "Вісті Хорольщини". Публікація "Наведемо лад у місті". червень 2014 року. http://hvisti.com.ua/
Команда: Хорольський районний осередок Національного молодіжного центру "Екологічні ініціативи", голова осередку Семенюта Марія
ПРОГОЛОСУВАТИ: |