English French German Russian Ukrainian
Створити спільний соціальний проект
Каталог проектів - 2015

Бібліотека – громада: відкритий простір

Організатор:
Всеукраїнська громадська організація
Номінація:
Підтримка та розвиток громадської діяльності


Соціальний запит

В Україні існує розгалужена мережа публічних бібліотек (понад 18 тис.), з них 14,5 тис. – у сільській місцевості. Сучасна бібліотека у сільській громаді є не лише центром безкоштовного доступу до інформації у різних форматах, але й успішно здійснює освітню, просвітницьку, культурну, комунікаційну, краєзнавчу, соціальну та рекреаційну діяльність.

У багатьох населених пунктах сільська бібліотека є єдиним загальнодоступним центром інформації і дозвілля для місцевого населення, особливо для вразливих категорій – багатодітних сімей, безробітних, пенсіонерів тощо. Як правило, постійними користувачами сільської бібліотеки є близько 25-30% населення. Саме тут мешканці громади можуть отримати доступ до інформаційних ресурсів, придбання яких не передбачене їхнім сімейним бюджетом, а також скористатися кваліфікованими консультаціями з пошуку та отримання необхідної достовірної, оперативної, повної інформації з різних важливих для них питань.

Однак, значній кількості сільських бібліотек у сучасних умовах жорсткої економії бюджетних коштів не вистачає необхідних ресурсів для виконання цих завдань. Враховуючи складну економічну ситуацію в Україні та залишковий принцип фінансування закладів культури, більшість сільських бібліотек, що фінансуються з місцевих бюджетів, за останні 5 років майже не отримували коштів на придбання комп`ютерної та офісної техніки, поповнення бібліотечних фондів літературою, періодикою, іншими інформаційними ресурсами.

Вивчення потреб сільських мешканців, проведені УБА у 10 областях України в межах громадських обговорень «Бібліотека – центр громади» у 2011-2013 рр., свідчить про необхідність розвитку бібліотечних сервісів на основі сучасних інформаційних технологій, з використанням широких інформаційно-освітніх та комунікаційних можливостей мережі Інтернет, поповнення фондів бібліотек новими періодичними виданнями, стосовно чого висловлюються більше 80% користувачів бібліотек.


Цілі і завдання

Інформаційно-освітній та соцільно-культурний розвиток сільських громад через доступ до інформації та знань, в т.ч. Інтернету, посередництвом бібліотек, а саме: створити на базі публічних бібліотек у сільській місцевості сучасні центри доступу до інформації, самоосвіти, громадської та бізнес-активності.


Заходи по реалізації

У листопаді 2014 р. кожна з 25 сільських бібліотек отримала комплект техніки (2 комп`ютери, принтер/ сканер/ копір, веб-камера, аудіогарнітура) та доступ до Інтернету. Починаючи з листопада 2014 р. бібліотеки надають інформаційні послуги з використанням ресурсів і сервісів глобальної мережі (пошук інформації, доступ до новин, офіційної інформації, сільськогосподарської і бізнес-інформації, відкритих баз даних, електронних книжок та періодики, користування електронною поштою, Skype, соціальними мережами тощо).

У січні 2015 р. кожна з 25 сільських бібліотек отримала комплект з 52-х книг (сільськогосподарська, економічна, довідкова, художня і дитяча література), 13 друкованих та 14 електронних періодичних видань, що дозволить суттєво покращити інформаційно-бібліотечне обслуговування. Для прикладу – нові надходження книг до цих бібліотек у 2014 р. складали в середньому від 10 до 30 книг, а друкованих періодичних видань – від 8 до 15 назв. Доступ до електронної періодики є абсолютно новим сервісом не лише для цих сільських, але й для районних бібліотек.

У грудні 2014 р. 25 бібліотекарів пройшли 5-денне навчання у м.Києві.

Бібліотекарі отримали або удосконалили свої знання з таких питань:

- користування комп`ютером та пакетом програм MSOffice;

- використання інформаційних ресурсів та сервісів мережі Інтернет;

- доступ громадян до офіційної інформації та сервісів електронного урядування;

- нові бібліотечні послуги з використанням сучасних інформаційних технологій;

- інформаційно-бібліотечні послуги для працівників сільського господарства, фермерів і малих підприємців-одноосібників;

- основи реклами та PR.


Результати та перспективи

Проект реалізується у 5-ти центральних областях України (Вінницькій, Житомирській, Рівненській, Полтавській, Черкаській областях) на базі 25-ти сільських бібліотек.

Проектом охоплено 25 населених пунктів із загальною кількістю населення 51 252 особи. Проектом охоплено 25 бібліотек із загальною кількістю постійних користувачів 12,5 тис. осіб. Кількість та якість наданих бібліотечно-інформаційних послуг буде зростати, що дасть позитивний ефект у розвитку інфраструктури, зайнятості, підприємництва, освіченості та організації змістовного дозвілля сільських громад.

Кількість та якість наданих бібліотечно-інформаційних послуг буде зростати, що дасть позитивний ефект у розвитку інфраструктури, зайнятості, підприємництва, освіченості та організації змістовного дозвілля сільських громад.

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів5
Переглядів9034
Бібліотека – громада: відкритий простір Веб ресурс
Керівник проекту:
Сошинська Ярослава Євгенівна
Термін реалізації:
1 вересня 2014 р. – 31 серпня 2015 р.
Цільова аудиторія:
Мешканці села
Партнери:
Фонд «Монсанто», органи місцевого самоврядування (сільські та районні ради, відділи культури), районні ЦБС)
Партнери