English French German Russian Ukrainian
Створити спільний соціальний проект
Каталог проектів - 2015

Всеукраїнська інформаційно-профілактична акція «Відповідальність починається з мене»

Організатор:
Громадська спілка «Всеукраїнський молодіжний рух «Відповідальність починається з мене»
Номінація:
Здоров'я та благополуччя


Соціальний запит

Споживання алкогольних напоїв неповнолітніми та тютюнопаління залишається однією з найгостріших проблем українського суспільства. Не маючи здорової альтернативи для проведення вільного часу, сучасні підлітки починають вживати алкоголь та палити. Кількість молодих людей у віці 15-17 років, які вживали алкогольні напої хоча б раз у житті, сягає 87%, а перша проба будь-яких алкогольних напоїв відбувається у віці 13 років або раніше. На практиці, нерідко безвідповідальні продавці нехтують нормами закону та продають підліткам алкоголь та тютюн неповнолітнім.

Споживання алкогольних напоїв підлітками дуже часто стає причиною правопорушень серед неповнолітніх. Державні програми демонструють доволі низьку ефективність у профілактиці означених проблем. Тому й була створена комплексна програма пілотних проектів на громадських засадах «Відповідальність починається з мене» як основа для розробки державної політики оздоровлення молоді та суспільства за участі місцевих громад.


Цілі і завдання

Виховання активної соціально-відповідальної молоді, якій не байдуже майбутнє України та свого регіону:

формування активного громадського суспільства та стимулювання місцевих громад до впровадження комплексних програм з оздоровлення громадян та протидії алкоголізму;

1. формування відповідального ставлення молоді до свого здоров’я та пропагування здорового способу життя;

2. залучення молоді до занять активними видами спорту та заходів, спрямованих на фізичний та духовний розвиток особистості;

3. підвищення рівня поінформованості підлітків та їх батьків про неприпустимість вживання алкогольних напоїв до досягнення ними повноліття;

4. попередження випадків реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім;

5. попередження випадків вживання алкогольних напоїв особами, які не досягли 18 років;

6. попередження випадків керування транспортом в нетверезому стані.


Заходи по реалізації

У партнерстві з Міністерством молоді та спорту України, Кримінальною міліцією у справах дітей МВС України, Департаментом ДАІ МВС України, органами обласного та місцевого самоврядування, центрами соціальних служб ОДА, структурними підрозділами МОН, Всеукраїнським центром фізичного здоров’я «Спорт для всіх», обласними та місцевими громадськими організаціями, за підтримки соціально відповідального бізнесу, було здіійснено наступні заходи:

1. Проведення рейдів «Контроль продажів».

1.1. Створення груп (з представників кримінальної міліції, громадських організацій, соціальних служб у справах дітей, державної фіскальної служби та ін.) для контролю торгових об’єктів на предмет дотримання норм ЗУ про заборону продажів алкогольних напоїв неповнолітнім.

1.2. Розміщення у місцях продажів інформаційних стікерів «Повнолітній? Доведи!» та «Продають алкоголь неповнолітнім? Телефонуй!» із зазначенням телефону «102» та номеру телефону діючої «гарячої лінії», на яку можна сповістити про факт порушення.

1.3. Проведення інструктажів представників торгових об’єктів про неприпустимість продажу алкоголю неповнолітнім.

2. Проведення антиалкогольної інформаційно-просвітницької програми для учнів 7-8 класів та їх батьків «Сімейна розмова».

3. «Відповідальне товариство». Створення груп для патрулювання територій найбільшого скупчення молоді у вечірній час.

4. «Моє місто – моя відповідальність».Залучення громадськості до проведення заходів з благоустрою свого міста (суботників) та впорядкування навколишнього середовища.

5. Проведення спортивних заходів, фестивалів здоров’я, змагань з різних активних видів спорту, з метою популяризації здорового способу життя серед молоді. Забезпечення альтернативи безцільному проведенню вільного часу.

6. Виготовлення та розміщення соціальної реклами «Я не продаю алкоголь неповнолітнім», «Я захищаю підлітка від алкоголю», «Я сідаю за кермо лише тверезим».


Результати та перспективи

Всеукраїнську акцію «Відповідальність починається з мене» було започатковано в 2012 році. Вона реалізується відповідно до наказу Міністерства молоді та спорту від 21.01.2014 № 104 структурними підрозділами з питань молоді облдержадміністрацій, кримінальною міліцією у справах дітей та місцевими молодіжними громадськими організаціями.

Проект підтримано органами місцевого самоврядування. В регіонах створені обласні Координаційні Ради, які очолили Голови/заступники облдержадміністрацій, міські та районні КР.

В 2014 році в рамках Акції спільно з правоохоронними органами було проведено 12 380 рейдів та перевірено 21 167 торгівельних об’єктів, які реалізують алкогольні напої та тютюнові вироби. Під час проведення рейдів було виявлено 2 888 правопорушень продажу алкоголю та тютюну неповнолітнім та накладено штрафних санкцій майже на 3 млн. грн. 146 суб’єктів підприємницької діяльності за порушення позбавлено ліцензій.

У 2013-2014 р.р. виготовлено та розміщено в торгівельних об'єктах близько 100 тис. примірників інформаційних стікерів: «Продають алкоголь неповнолітнім? Телефонуй!» та «Повнолітній? Доведи!».

В усіх областях України розміщено більше 1 500 білбордів та 6 000 афіш соціальної реклами: «Я захищаю підлітків від алкоголю!», «Я сідаю за кермо лише тверезим!», «Я не продаю алкоголь неповнолітнім!».

З метою профілактики керування транспортними засобами нетверезими водіями відбулася реалізація спільного проекту з ДАЇ «Я сідаю за кермо лише тверезим». Під час проведення заходу серед водіїв розповсюджувались листівки про небезпечність керування у стані сп’яніння та було проведено флешмоб з використанням окулярів, які передають ефект сп’яніння.

Проведення проектів в областях висвітлювалось на ТБ, в друкованих СМІ та на Інтернет - ресурсах. В рамках Акції в 2014 році вийшло 607 ефірів на національному, обласному та міському ТБ, було опубліковано 578 оригінальних статей та більше 2 000 новин у соцмережах. В друкованих обласних та міських ЗМІ за 2014 рік розміщено 1555 публікацій.

Спільне впровадження Акції державними органами влади, представниками бізнесу та громадськістю дасть змогу створити потужний механізм для формування відповідального українського суспільства, якому не байдуже майбутнє України, і зокрема, свого регіону

ПРОГОЛОСУВАТИ:  
Голосів87
Переглядів8868
Всеукраїнська інформаційно-профілактична акція «Відповідальність починається з мене» Веб ресурс
Керівник проекту:
Устинова Ольга Олександрівна
Термін реалізації:
з 2012 року і дотепер
Цільова аудиторія:
неповнолітні, водії, кожен українець
Партнери:
Організації різних форм власності
Партнери